Dyje se znovu klikatí krajinou. Do odpojených meandrů se vrátila voda

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům.

Před dvěma lety ještě ve starém meandru voda stála, od hlavního koryta Dyje proraženého v 70. letech ji odděloval val zeminy. Teď je v místě silnější proud než v hlavním rameni řeky. „Když srovnáme průtoky, tak je zhruba 20 procent v původním korytě a 80 aktuálně v novém rameni,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Přítok do narovnané Dyje reguluje speciální vodní dílo. „Podařilo se nám tu vodu do krajiny vrátit, dneska tady je spousta drobných a velkých vodních ploch. Voda nám potom slouží i k tomu, aby v suchých obdobích vytvořila zásobu,“ popsal projektový manažer David Veselý.

Řeka si nové možnosti rychle osvojila. Na štěrkovém ostrově se tak například usadil naplavený kmen. Dříve by se takové dřevo odstraňovalo, teď pomáhá řece v jejím přirozeném vývoji. „Je to proces, který neustále pokračuje. Řeka si bude to koryto dovytvářet, přetvářet tak, jak jí to bude vyhovovat samotné,“ řekl Gargulák. 

Pracovníci Povodí ale k rozvoji života v řece také přispívají. Díky speciálně umístěným kmenům vytvořili klidnější zákoutí, kde se mohou třít ryby. Přebytek zeminy zase bagry navršily do hromad, které v lužním lese mohou sloužit třeba jako útočiště pro zvěř.

Zásahy ze 70. let ubraly Dyji tři kilometry toku. Teď Povodí Moravy více než jeden kilometr vrátilo zpět.

2 minuty
Události: Napojení meandrů na Dyji
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Útulek v Brně přijal už sto padesát psů z fronty na Ukrajině

Brněnský útulek na Kociánce dosud přijal desítky opuštěných psů z válečné zóny na Ukrajině, která se téměř tři roky brání ruské agresi. Do útulku už dorazilo více než sto padesát psů. Jejich původní majitelé nejsou známi. Naprostá většina z dovezených psů si ale našla nové majitele v tuzemsku.
před 2 hhodinami

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
15. 2. 2025

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
14. 2. 2025

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
14. 2. 2025

Brněnská vědkyně objevila v Antarktidě neznámou bakterii

Nový bakteriální druh identifikovala ze vzorků z Antarktidy Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pojmenovala ho po ostrově, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen.
14. 2. 2025

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Motorkáři ničí přírodní rezervaci u Vranova na Brněnsku

Muži na motorkách navzdory zákazu projíždějí rezervací Jelení skok a ničí přírodu v polesí Vranov ve Školním lesním podniku Křtiny. Lesníky ignorují a nechávají za sebou hluboké stopy. S podobnými problémy se lesníci setkávají i patnáctkrát do roka.
12. 2. 2025

ÚS se zastal muže, jenž se kvůli hluku soudí s hygieniky. Kritizoval „slepé uličky“

Ústavní soud (ÚS) dal Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh šanci na náhradu újmy způsobené nezákonným rozhodnutím krajské hygienické stanice. Hygienici opakovaně vydávali hlukovou výjimku pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna. Jak Bosonohy, tak blízké Troubsko na Brněnsku jsou dlouhodobě silně zatížené hlukem. Soudy se zatím k náhradě újmy stavěly zamítavě, nyní musí Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodnout znovu.
11. 2. 2025
Načítání...