Nově objevený kryt pod Znojmem skrývá tajemství. Jeho historii poodhalí i archivy CIA

6 minut
K čemu přesně sloužil kryt, stále jasné není
Zdroj: ČT24

Znojemské podzemí nabídne návštěvníkům další, v pořadí čtvrtou, adrenalinovou trasu. Povede krytem ze 60. let minulého století. Pracovníci Znojemské Besedy ho objevili loni v létě. K čemu sloužil, zatím zcela jasné není, po historii prostoru proto pátrali i v archivech americké zpravodajské služby.

Znojemské podzemí je vůbec největší v Evropě. Chodby pod městem se vinou ve čtyřech patrech v délce 27 kilometrů. O přesné podobě krytu do loňského roku neměl představu ani František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, která se o podzemí stará. Na kryt z 60. let narazili pracovníci náhodou, když zjišťovali možnosti vedení optického kabelu.

„Nachází se tu kryt civilní obrany, protichemický kryt,“ řekl Koudela. Podzemní prostor byl na okolí nezávislý, vybavený odvětrávací technikou, vlastním zdrojem elektřiny i zásobárnou vody napojenou na umyvadla a toalety.

Pro koho byly ale prostory určené, stále jasné není. „Zřejmě to mohlo sloužit jako koordinační kryt pro užší skupinu lidí, nebo to byl kryt jenom pro vyvolené, to je taky možné,“ uvedl Koudela. Po informacích se pracovníci pídili u pamětníků i v archivech. „Díky našim průvodcům, kteří jsou velmi profesionální a ještě k tomu nadšení, dokonce odtajníme i zajímavosti z archivu CIA,“ prozradil ředitel.

Prohlídky budou speciální

Nově objevený kryt se nachází pod Masarykovým náměstím a pokračuje i do některých přilehlých ulic. Zatím je přístupný jen z Daunova paláce, který patří soukromému majiteli. Vedení města ho proto plánuje propojit s některou ze stávajících tras znojemského podzemí.

.

„Prohlídky budou speciální, bude to vždycky jenom o víkendech, bude to maximálně pro osm osob,“ dodal místostarosta Znojma Karel Podzimek (ODS). První návštěvníci se do krytu podívají na podzim, nejspíš v říjnu nebo listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 4 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 17 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
10. 4. 2025

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
8. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
5. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...