Růst cen bytů v Brně zpomaluje. Garsonka vyjde asi na tři miliony

Ceny bytů v Brně ve třetím čtvrtletí letošního roku zpomalily svůj růst, zároveň ale rostou nájmy zejména malých bytů. Právě malé byty se v Brně prodávají nejčastěji. Zájem o ně mají i mladé rodiny, na třípokojové a větší byty totiž nemají prostředky. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která situaci na realitním trhu v Brně dlouhodobě sleduje.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Doba, kdy ceny rostly o několik tisíc během pár měsíců, je už pryč. Například v loňském roce byty zdražily až o 18 procent, letos je to výrazně méně, a to 6,5 procenta. Ceny se v následujících měsících budou stabilizovat. Očekáváme růst spíše jen mírně nad úrovní inflace,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Metr čtvereční bytové plochy v Brně podle Veselého stojí v průměru 80 826 korun. Byt o rozloze 62 metrů čtverečních tak stojí zhruba pět milionů korun. V posledních třech měsících podle údajů analýzy rostla hlavně cena u dvoupokojových a třípokojových bytů.

„Zatímco garsonky se drží průměrně kolem tří milionů korun, cena dvoupokojových bytů se vyšplhala na 4,5 milionu a třípokojových dokonce na 6,5 milionu korun,“ uvedl Veselý. Ceny se podle něj liší v závislosti na tom, ve které části města se byt nachází.

Průměrnou cenu za čtvereční metr zvedá zejména fakt, že v nabídce na trhu zůstávají spíš velké, drahé byty. Dostupnější byty s menší podlahovou plochou se většinou rychle vyprodají. Víc než 70 procent prodejů v Brně tvoří právě byty do velikosti 2+kk, jejich výstavba je přitom nedostatečná.

Mladé rodiny se uskromní, nebo přestěhují za město

„Znatelně ubývá zájemců o velké byty. Mladé rodiny, které by je využily, si totiž často tří nebo čtyřpokojové byty nemohou z důvodu růstu cen dovolit, a spokojí se proto s menším bytem nebo volí levnější bydlení za hranicemi města. Brno tak přichází o ekonomicky nejproduktivnější generaci svých obyvatel,“ dodal Veselý.

Od začátku roku do konce září se v Brně prodalo 621 bytů, což je o 170 více než za stejnou dobu před rokem. Nákupu malých bytů nahrává i růst cen nájmů, který je podle firmy Trikaya nejrychlejší právě u garsonek a jednopokojových bytů. Pro investory je tato situace ideální, protože stejně jako u koupě je také o nájem malých bytů největší zájem.