Výbuch v Perné vyšetřuje policie jako ohrožení z nedbalosti. Příčina je stále nejasná

Explozi ve vinařství a penzionu v Perné na Břeclavsku vyšetřují policisté jako obecné ohrožení z nedbalosti. Při středečním výbuchu se dva lidé zranili, příčina neštěstí zatím není známa. Odhad škody dosáhl zhruba čtyř milionů korun.

Exploze v Perné poškodila vinařství
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Policejní vyšetřovatel podle mluvčí policie Kamily Haraštové zahájil úkony trestního řízení pro přečin obecné ohrožení z nedbalosti. Mluvčí řekla, že jde o standardní postup, protože k obecnému ohrožení mohlo dojít. Příčina výbuchu zůstává nejasná, vyšetřování je na začátku.

Ve středu místo nemohli policisté detailně prozkoumat, hasiči staticky narušený objekt zajistili až odpoledne. Jednou z možných příčin je výbuch kotle nebo podobného zařízení. „Budeme zjišťovat ve spolupráci s vyšetřovatelem hasičů, co se stalo,“ řekla ve středu Haraštová.

Policisté tak podle mluvčí ohledali místo neštěstí až ve čtvrtek. „Při explozi byla narušena statika domu a hrozilo sesunutí části střechy. Hasiči museli zabezpečit budovu proti zborcení, aby zabránili dalšímu nebezpečí,“ uvedla. Vyztužili proto strop nad pokrovím a strhli část dvou stěn. 

Místo výbuchu už policejní vyšetřovatelé opustili a předali jej majitelům, kteří v okolí domu začali následky exploze uklízet. Starosta Perné Karel Studénka dříve uvedl, že objekt je rodinným vinařstvím, nahoře slouží jako penzion a dole je vinařství. Podle Studénky se zranili majitel se synem.

Záchranáři zraněné převezli do Fakultní nemocnice Brno. Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové byl starší muž ve vážném stavu s popáleninami na velké části těla, druhý měl popáleniny druhého stupně. Mluvčí nemocnice Pavel Žára ve čtvrtek sdělil, že jejich aktuální zdravotní stav nebude komentovat.