Z vinohradů do skleniček. Propuklo vinobraní

9 minut
Začalo vinobraní
Zdroj: ČT24

Do vinohradů s nůžkami a káděmi vyrazili sběrači hroznů. Bobule raných odrůd už dosáhly dostatečné cukernatosti, proto mohlo odstartovat vinobraní. Neodehrává se ale jen v samotných vinicích, na tradiční oslavy na jihu Moravy se sjíždějí tisíce návštěvníků. Vinobraní potrvá až do podzimu.

Hektary vinic, stovky řádků, tisíce hlav a nespočet bobulí. Vinaři sbírají všechno, vynechávají jen nezdravé plody. Nejdůležitější je pro ně čas, kdy se do vinohradů pro úrodu vydávají. Hlavní roli hraje cukernatost, u raných odrůd už je dostatečná, ty nejpozdnější sbírají až do začátku listopadu.

„Kvalita úrody je letos dobrá. Množstevně je to srovnatelné s loňskem, ale loni bylo více sucha, takže by letošní kvalita měla být o to lepší,“ přiblížil vinař Ctirad Králík ze Sedlece. V těchto dnech vinaři hlavně sledují teploměr, špatné počasí by mohlo způsobit praskání bobulí. „Teď bychom potřebovali, aby bylo pěkně, 20 až 25 stupňů,“ řekl Martin Valihrach z vinařství Krumvíř.

Úrodě škodí přemnožení hlodavci

Počasí ale není jediné, co pěstitele hroznů trápí. Půda vinohradů je zoraná přemnoženými hraboši. „Včera ráno to chlapi zkultivovali, takže tady nebylo nic. A dneska ráno se tady objevil kráter, na jehož dně jsou myší díry,“ popsal vedoucí vinohradu v Sedleci Zdeněk Zvonek.

Ani prokypření půdy do hloubky třiceti centimetrů nepomohlo. „Myši si to ožerou. Některé hlavy byly tak očesané, že tam zbyl třeba jenom jeden hrozen,“ uvedl Zvonek. Odhaduje, že tak na vinici přišli o čtvrtinu hroznů. Definitivně budou mít o škodách jasno až na podzim po vinobraní. Stejně tak jako o kvalitě hroznů.

Tu už ale můžou milovníci vína hodnotit nad sklenkou burčáku. Na Pálavském vinobraní v Mikulově se ho každý rok vypijí desítky tisíc litrů. „Počítali jsme, kolik to vychází na ty tři dny, a zjistili jsme, že je to nějakých čtyřicet tisíc litrů a rekord byl dokonce devadesát tisíc,“ uvedla ředitelka festivalu Petra Polzerová.

V posledních letech se ale podle jednoho z prodejců začínají návštěvníci zajímat víc i o klasické víno. Jejich velká ochutnávka v mikulovském zámku nabídne asi pětistovku vzorků jen z mikulovské podoblasti, v národní vinařské soutěži se pak utká asi sedm set vzorků z šedesátky vinařství.

Vinobraní se ale tradičně slaví i na dalších místech. Vůbec největší v Česku se odehraje ve Znojmě. Letos láká i na připomínku výročí sametové revoluce, během průvodu rozhází královská družina mezi lidi 10 tisíc stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989–2019.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 46 mminutami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 6 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
15. 4. 2025

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
14. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
14. 4. 2025

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025
Načítání...