Srdce se mu po roce zastavilo znovu. Elektrikáře dvakrát zachránil stejný dobrovolný hasič

Elektrikáře Petra Novotného z jihomoravských Popic dvakrát zachránil automatický externí defibrilátor v rukou stejného dobrovolného hasiče. Vědomí ztratil při zástavě srdce, zachránce mu přivolala esemeska.

Video Dobrovolný hasič dvakrát zachránil život stejnému muži
video

Dobrovolný hasič dvakrát zachránil život stejnému muži

Téměř na den přesně před rokem Petr Novotný opravil elektrické rozvody v nedalekých Bořeticích. Potom ztratil vědomí. „Jen jsme se bavili s majitelem, jestli si dáme kávu, pak jsem ucítil trochu tlak, jasno, a to je poslední, co si pamatuju,“ popsal.

O šest domů dál pracoval jeden z místních dobrovolných hasičů Radomír Újezdský. „Když mi přišla esemeska, tak zhruba do minuty, do půl minuty jsem byl tady. Okamžitě jsem začal resuscitovat a čekal jsem, než přijedou kolegové z Kobylí,“ vysvětlil zachránce. Za pět minut byli na místě i s defibrilátorem, který nakonec Petrovi Novotnému zachránil život.

Stejná situace se před několika týdny opakovala znovu. Tentokrát kolegové Novotného pracovali opět v Bořeticích na elektrických rozvodech. On sám jim šel poradit. Na lešení se mu ale oběh zastavil znovu. A znovu byl na blízku stejný zachránce. I tentokrát srdce masíroval nejdřív sám.

„Okamžitě jsem pána poznal. Stálo tam lešení, u kterého byl opřený žebřík, tak jsem vylezl nahoru. Tam probíhala resuscitace, tam jsme se s jeho kolegou vystřídali, on šel dolů a šel naproti záchrance a hasičům,“ řekl Újezdský.

Až defibrilátor ale přispěl k úspěšné záchraně. „Mám u sebe asi dobré strážné anděly, kteří mě tady hlídají,“ svěřil se Novotný, který má po druhém infarktu defibrilátor nově voperovaný přímo u srdce. Poděkovat už stihl i všem zachráncům, i za to, že přístroje, které zachraňují život, rozšířili už na více než 150 míst v kraji.