Masarykova univerzita staví biobanku za 200 milionů korun. Pomůže třeba s výzkumem chronických nemocí

3 minuty
Masarykova univerzita staví biobanku
Zdroj: ČT24

Stavbu unikátní vědecké biobanky zahájila v pondělí Masarykova univerzita. Plně automatický systém ukládání biologických vzorků bude sloužit pro studium vlivu životního prostředí na člověka a na rozvoj chronických onemocnění. V biobance se budou odebírat, skladovat a zkoumat vzorky vytipované lidské populace.

Zařízení pomůže vědcům například s dlouhodobou populační studií CELSPAC, která sledovala tisíce dětí z Brněnska a Znojemska narozených v roce 1991. Vědci v ní kromě zdraví sledovaných dětí zjišťovali i socioekonomický kontext, například rodinnou situaci.

Jedním z účastníků byl i Lubomír Lazar, který se narodil v roce 1991 a dnes je mu 27 let. Míry, váhy a informace z jeho mládí už vědci znají. „Když mně bylo kolem 10 let, tak to byly otázky, čím bychom chtěli být za pár let, co nás baví a co máme rádi. Druhá část byly fyzické testy,“ přiblížil Lazar. Teď vědce zajímají současné hodnoty.

„Projekt byl organizovaný Světovou zdravotnickou organizací a cílem bylo nabrat 40 tisíc těhotných žen z celé Evropy a sledovat jejich děti až do dospělosti,“ vysvětlila ředitelka Centra RECETOX Masarykovy univerzity Jana Klánová.

V Česku se v letech 1991 a 1992 zapojilo šest tisíc rodin z Brna a Znojemska. Vědci z celé Evropy pak zjišťovali, jaké faktory na děti působí. „Velmi hezký projekt měl neurologický tým, který sledoval, jak se vyvíjí mozek mladých lidí, a nachází stopy stresu matek v těhotenství na mozku mladých lidí. Může se projevit třeba větší náchylností k depresi,“ řekla Klánová.

Biobanka pomůže studiu vlivu životního prostředí na člověka

Rodinné a životní prostředí má podle vědců souvislost s chronickými nemocemi. „Respirační cestou se do těla dostávají chemikálie, jíme nějaké potraviny, v zelenině jsou pesticidy, žijeme v domácím prostředí, kde jsou zpomalovače hoření, dýcháme domácí prach, děti olizují špinavé ruce,“ vyčetla Klánová.

Brněnští vědci chtějí pozorovat další tisíce rodin a z každé opakovaně odebrat stovky vzorků krve a moči. Celkem jich bude víc než dva miliony. Takové množství vzorků ale doteď nebylo kde skladovat, proto v brněnském kampusu vzniká unikátní biobanka za víc než 200 milionů korun. Skladování bude ovládáno roboticky kvůli omezení možné lidské chyby.

Stavět začali dělníci v pondělí, první vzorky se v nových laboratořích začnou testovat na jaře 2020. Do té doby by vědci chtěli mít souhlas dalších sedmi tisíc rodin, kterým se v těchto letech narodí dítě. Ty by pak chtěli zapojit do druhé vlny projektu.

Přírodovědci by studii rádi rozšířili také o data biologická, z nichž by mohli vyčíst například to, jak se v lidském těle kumulují toxické látky nebo co ovlivňuje vznik nemocí či obezity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k⌷jejich přípravě je speciální způsob mražení.
před 7 mminutami

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 1 hhodinou

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 21 hhodinami

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...