Špilberk oblékl purpurovou barvu. Připomněl tak předčasně narozené děti

Devět tisíc dětí se každoročně v Česku narodí předčasně, na celém světě pak 15 milionů. Každý rok je 17. listopadu připomíná Světový den předčasně narozených dětí, díky kterému se významné instituce ve více než sto zemích nasvítí purpurovou barvou.

Purpurová barva, která zahalila brněnský Špilberk, je symbolem králů a statečných bojovníků, a proto i předčasně narozených dětí. Jen v Jihomoravském kraji se jich ročně narodí přes 600. Počet nedonošených miminek přitom roste, a to kvůli asistovaným reprodukcím i vyššímu věku matek. Mezi nejohroženější patří právě i prvorodičky nad 35 let.

Předčasně narozené děti vyžadují speciální péči lékařů. „Tato problematika je skutečně po všech stránkách velmi náročná. Náročná je pro samotné pacienty, pro jejich rodiče, pro náš personál a je nesmírně náročná i z hlediska časového, přístrojového i ekonomického,“ řekl primář Neonatologické kliniky FN Brno Ivo Borek.

Do péče o předčasně narozené děti se brněnští lékaři snaží zapojit i matky. Třeba koupáním, čtením pohádek nebo odsátím prvotního mateřského mléka, které obsahuje vysoké množství protilátek, a dítěti tak pomůže vytvořit imunitu.

Na oddělení děti leží ve speciálním lůžku. „Jednak je to inkubátor, poté ventilátor, který je skrytý pod fólií a pomáhá s ventilací novorozence. Třetí hlavní součástí je systém monitoringu,“ vysvětlil Borek. Na lůžko jsou napojeny i další systémy, které zajišťují například infuze.

Speciální lůžko vytváří pro děti co nejlepší prostředí
Zdroj: ČT24

Lékaři dokážou pomoci dětem tak, že do budoucna neponesou větší rizika. Ale ne všechna. „Kritické nezralostní stavy mají prognózu závažnou a mohou být provázeny i závažnými zdravotními problémy. Je jich spousta, mohou se týkat centrální nervové soustavy nebo smyslových orgánů,“ dodal Borek.

I na tyto případy se tak snaží Světový den předčasně narozených dětí upozornit. Podobných center jako v Brně, kde pomáhají dětem zvládnout náročný vstup do života, je v celé republice ještě jedenáct.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 15 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 21 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
15. 4. 2025

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
14. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
14. 4. 2025

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025
Načítání...