Genetik postavil dřevěnou kapli. Z borovic ze Sibiře

3 minuty
V Krasové stojí kaple z borovicového dřeva ze Sibiře
Zdroj: ČT24

Krasovou na Blanensku zdobí nová roubená kaple. Dřevěný unikát postavil brněnský vědec Eduard Kejnovský přímo na své zahradě a pro stavbu si nechal přivézt borovice až ze Sibiře. Kaple bude v obci sloužit pro příležitostné bohoslužby.

Kostel v Krasové nikdy neměli, zvon tu zněl jen při klekání. Teď se bude obcí se 420 obyvateli zvonění ozývat častěji, z nové a unikátní kaple. Postavil ji genetik Eduard Kejnovský. „Jezdívali jsme hodně do hor se ženou, obdivovali jsme tesaře, kteří stavěli sruby, tak jsem si vždycky říkal, že bych chtěl také postavit takový srub. Postupně se to přeměnilo v ideu kapličky,“ vysvětlil Kejnovský.

Borovicové dřevo pro stavbu si nechal poslat až ze Sibiře, kvůli jeho kvalitě. Na finální podobě kaple pracovali tři a půl týdne. Hlavní roli při stavbě sehrál tesař Pavel Krahulík. I pro něj to byla výzva. „V podstatě nejtěžší na tom je sroubit křivé dřevo tak, aby spoje vypadaly na pohled dobře a bylo to pěkné,“ řekl Krahulík.

V kapli souzní symbolika víry a vědy

Interiéru vévodí dřevěný oltář, který v sobě skrývá dvojí symboliku. Propojuje víru s vědou, dvě roviny silně spjaté s Eduardem Kejnovským a jeho ženou Ivou. „Osm trámů, které mají tloušťku deset centimetrů, může symbolizovat osmdesát let průměrného života. Člověk se může podívat, kde se na té cestě ke kalichu hořkosti nachází. A za druhé je tady skryta symbolika molekuly DNA,“ objasnil Kejnovský.

Velké dřevěné kostely i malé roubené chatičky s travnatými střechami manželský pár uchvátily při cestách po Norsku. „Vzorem byl právě malý dřevěný kostelík v Neidenu na severu Norska,“ svěřila se Kejnovská.

Stejně jako kostel ve skandinávské zemi bude i borovicová kaple v Krasové sloužit lidem. Přestože stojí za plotem na soukromém pozemku, chtějí ji manželé otevřít při bohoslužbách nebo tradičních hodových mších.

Nová kaple v Krasové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
včera v 13:09

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
14. 5. 2025

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
14. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
8. 5. 2025
Načítání...