Brno chce dostupnější bydlení. Plánuje výstavbu družstevních bytů, podmínky však nebudou pro všechny

10 minut
Brno plánuje vystavět nové družstevní byty
Zdroj: ČT24

Udržet v Brně stovky mladých rodin a pomoct jim dosáhnout na vlastní bydlení chce tamní magistrát pomocí družstevních bytů. Na vlastních pozemcích plánuje postavit desítky nových bytových domů. Zájemci o ně pak vytvoří družstvo, které na hypoteční úvěr snáz dosáhne. Radnice tak reaguje na zpřísnění hypoték a stále se zvyšující ceny bytů.

Mladá maminka dvou dcer Věra Hradilová žije s manželem ve vlastním, splácí hypotéku. Jenže kdyby byla rodina dnes ve stejné situaci jako před lety, nejspíš by už na vlastní bydlení nedosáhla. „Kupovali jsme byt tady v Brně asi před šesti lety, a to byly ceny na polovině. Nedokážu si představit, že bychom teď, ještě se dvěma dětmi, hledali byt na hypotéku,“ svěřila se Hradilová.

Nápad vedení města se jí proto líbí. Podmínkami pro mladé páry mají být věk, příjem domácnosti, nebo zda partneři mají v Brně trvalé bydliště. Kritéria se ale ještě můžou změnit.

Infografika: Podmínky vstupu do družstva
Zdroj: ČT24

„Navrhujeme něco mezi 300 tisíci a půl milionem korun jako vstupní vklad do družstva, protože chceme zasáhnout skupinu lidí, kteří mají nějaké prostředky našetřené. Mají na to hypotéku splácet, ale nedosáhnou na ni, protože Česká národní banka zpřísnila podmínky,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Hladík.

  • Česká národní banka zpřísnila od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Město Brno má pro byty vytipované celkem čtyři lokality. Jedna z nich je v ulici Valchařská v městské části Brno-sever. Právě zde by měly první nové družstevní byty vzniknout. Další by pak měli dělníci vystavět v ulici Francouzské, na Kamenném vrchu nebo v lokalitě Kaménky v Černovicích. Celkem chce město postavit stovky bytů.

Infografika: Nové družstevní byty v Brně
Zdroj: ČT24

Družstva utvoří vždy tolik párů, kolik bude v lokalitě bytů. Ve Valchařské by tak mělo družstvo slučovat patnáct dvojic. Hypotéku si vezme samo sdružení, které dům vystaví a úvěr bude splácet třeba 25 let.

Na vše bude dohlížet město, a to z několika důvodů. „Aby se s těmi byty nekupčilo nebo aby se nepronajímaly. Abychom zaručili, že v nich budou bydlet skutečně ti družstevníci,“ dodal Hladík.

Experti oceňují snahu, podmínky podle nich ale nejsou vhodné pro všechny

Odborníci nápad kvitují, zároveň ale dodávají, že podmínky nebudou vyhovovat všem. Zejména pak těm, co nebudou mít našetřeno na prvotní vklad a budou si na něj muset půjčit. „Splátka na půlmilionový nezajištěný úvěr odpovídá asi 3500 korunám, a to je obdoba hypotéky na 900 tisíc. To je primární problém nápadu. Vedle této splátky ještě budou muset splácet družstvu úvěr,“ uvedl finanční poradce Richard Sejkora.

Stále proto platí, že nejlepší podmínky měli ti vlastníci nemovistostí, kteří si byt stihli koupit už v minulosti. Stejně jako Hradilovi.

Bytová družstva začala v Brně vznikat koncem 50. let. Právě jejich činnost se ve velkém promítla do vzhledu města, do 90. let postavila většinu brněnských sídlišť. Ta největší družstva fungují dodnes. Mír, Máj, Průkopník, Nový Domov a Družba mají ve správě celkem 50 tisíc bytů. Zhruba tři čtvrtiny z nich už přešly do osobního vlastnictví tamních obyvatel, správu ale bytovým družstvům ponechali. 

Infografika: Největší bytová družstva v Brně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 1 hhodinou

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
včera v 19:34

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
včera v 17:43

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
včera v 16:24

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
10. 4. 2025
Načítání...