Sanitka může přijet i pro domácího mazlíčka

Brno - Sanitky V Brně nejezdí pouze za lidmi, ale mohou přijet i za domácím mazlíčkem. Veterinární záchranná služba funguje v Brně už šest let a denně řeší několik případů - od poraněných křídel po otevřené zlomeniny. Mezi nejčastější pacienty patří psi, kočky a ptactvo.

Veterinární záchranná služba slouží především lidem, kteří potřebují transportovat svého domácího mazlíčka po Brně a okolí. Sanitka přijede přímo do domácnosti, kde se zraněnému zvířeti dostane první pomoci a následně je převezeno do nejbližší veterinární kliniky. U nejzávažnějších případů spolupracuje záchranná služba s veterináři.

Zvířecí sanitka se od té lidské liší jen nepatrně. „Jsou vybaveny téměř stejně, jen v menších rozměrech. Máme ve výbavě kufr první pomoci, nosítka, transportní plachtu,“ uvedl vedoucí záchranné služby Jiří Mucha. Ve výbavě nalezneme ještě různé odchytové tyče na hady nebo zuřivé toulavé psy.

Video Jiří Mucha o Veterinární záchranné službě
video

Jiří Mucha o Veterinární záchranné službě

Od dubna navíc Veterinární záchranná služba spolupracuje s brněnskou Zoo. „Pokud jsou nalezena zraněná zvířata chráněná, ohrožená nebo vzácná, tak jsou dovezena do záchranné stanice v Zoo Brno. Jde především o taková zranění, která znemožňují návrat do volné přírody,“ uvedl za brněnskou zoo mluvčí Pavel Hrazdíra.

Sanitky měly pohotovost během povodní. Ze záplavových oblastí byli odvezeni např. malý bobr, koluch, káně, ostříž, poštolka nebo drozd do bezpečnějších míst zoologické zahrady.