Praha neznámá zve na Hradčany i do chudinské čtvrti

Projekt Praha neznámá představuje neobvyklá zákoutí hlavního města. Turisty a zvědavce láká do různých čtvrtí metropole, třeba do chudinské kolonie Na Slatinách nebo do vesnického souboru Střešovičky. Vydejte se tam s kamerou České televize:

Kolonie Na Slatinách
Zdroj: Praha neznámá

Praha neznámá na svém webu připomíná, že celá metropole se skládá ze 112 čtvrtí. A cituje Karla Čapka: „Obyvatel Letné se dostane k Olšanům leda při svém pohřbu, zatímco obyvatel Královských Vinohrad zavítá spíše do Alžíru než do Petrské čtvrtě.“

Projekt nabízí články, které se věnují jednotlivým částem města, i pravidelné prohlídky s průvodcem. Vyrazit lze třeba do jediné chudinské čtvrti, která se v Praze zachovala. Kolonie Na Slatinách stojí na pomezí Michle a Strašnic.

„Lidé sem přišli skoro bez prostředků, činže někde na Žižkově pro ně byly drahé a nedostupné, většinou byli z vesnic,“ říká průvodce a autor projektu Petr Ryska. Místní domky se později staly dějištěm populárního snímku Obecná škola. Některé postavy měly dokonce předlohu v chlapcích, kteří pocházeli z chudinské kolonie.

Video Události: Procházka neznámou Prahou
video

Události: Procházka neznámou Prahou

Dnes kolonie slouží částečně jako nouzová, částečně jako zahrádkářská osada. Čtvrť má jen jednu adresu podle jediné oficiálně pojmenované ulice Na Slatinách.

Dalším cílem Prahy neznámé jsou Střešovičky, jeden z nejzachovalejších vesnických souborů v metropoli, který leží na úbočí střešovického hřbetu. Malé domky dělnické kolonie připomínají slavnou Zlatou uličku. „Ale je naprosto bez turistů, je tady čistě jenom pro nás a zároveň bez vstupného,“ zve návštěvníky Petr Ryska.

Podobných destinací nabízí Praha neznámá několik desítek, mimo jiné Industriální Holešovice, Hanspaulku Vlasty Buriana nebo Hradčanské bašty.