V Holýšově otevřeli nové centrum pro volný čas a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny

2 minuty
Události v regionech: Adaptační centrum pro cizince v Holýšově
Zdroj: ČT

V průmyslové zóně v bývalých kasárnách v Holýšově na Plzeňsku otevřeli centrum volného času a vzdělávání ukrajinských uprchlíků. Nachází se vedle dvou rekonstruovaných ubytoven, kde jich dnes žije zhruba tři sta, z toho sedmdesát dětí. Čtyři nové prosklené buňky pořídila za tři čtvrtě milionu korun pražská personální agentura Nazar-Invest, vlastník a provozovatel obou ubytoven, které jsou od počátku války na Ukrajině plně obsazené.

Buňky předala agentura zdarma Centru na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj (CPIC), které v nich zřídilo pobočku a má tam ukrajinskou koordinátorku aktivit, která je v objektu ubytovaná a uprchlíci ji respektují. Informovala o tom vedoucí CPIC Markéta Němcová. Novou aktivitu silně podporuje Holýšov, který chce, aby se uprchlíci více zapojili do dění ve městě.

„První dnes (v úterý) předaná učebna je pro patnáct studujících, dětí i dospělých, kteří se tam mohou zabavit. Do všech buněk se jich vejde šedesát,“ řekl manažer Nazar-Investu Jaroslav Hodek. Podle Němcové zahájí centrum plný provoz 1. dubna. „Budou sem dojíždět sociální pracovníci,“ řekla. I díky penězům z UNICEF nabídnou řadu aktivit. Podle jednatele Nazar-Investu Alexandra Brejchy tam bude dětská skupina, kde budou akce pro děti, ale i výuka pro dospělé a mládež.

Ubytovací komplex na okraji Holýšova vznikl z bývalých vojenských ubytoven, které byly v dezolátním stavu. Nazar-Invest, který má smlouvy s několika zaměstnavateli v regionu, do jejich rekonstrukce dal desítky milionů korun. „Výhodou místa je, že mají hned za domem les a mohou jít do přírody,“ řekla Jana Melková z CPIC. Nazar-Invest koupil další velký pozemek vedle ubytoven, kde plánuje postavit hřiště a prvky pro volný čas, místo pro grilování a odpočinek. „V případě potřeb tam také můžeme v řádu týdnů postavit další ubytovací buňky až s 220 lůžky,“ řekl Brejcha.

Radnice spolupráci vítá

Ze současných tří set uprchlíků jde podle něj ze dvou třetin o matky s dětmi a dále o starší nebo handicapované lidi. „Od počátku spolupracujeme s městem, přispíváme na akce města a vozíme třeba zahrádkáře na výstavy a oni nám tu sází květiny,“ přiblížil Brejcha.

Místostarostka Hana Valachovičová (Pro Holýšov) spolupráci s Nazar-Investem velmi kvituje. „Doufáme, že tu jsou spokojení, a chceme, aby byli ještě víc a aby se víc začlenili do života. Aby tu nežili jen v té komunitě,“ zmínila Valachovičová. V novém centru se podle ní děti naučí víc česky a poté se postupně s místními více sžijí.

Do holýšovské školy chodí padesát dětí uprchlíků. „Chceme předejít záškoláctví, chceme, aby se vzdělávali,“ zdůraznila místostarostka. Město bude pomáhat CPIC i personální agentuře. Počítá s tím, že tam uprchlíci zůstanou delší dobu, a proto chce, aby se zapojili. V Holýšově žije další stovka Ukrajinců po městě a minimálně stejný počet Filipínců, Mongolů a Bulharů, kteří pracují v průmyslových zónách, hlavně na Tachovsku.

Město s 5500 obyvateli do průmyslové zóny v kasárnách trvale investuje. „Jen za loňský rok jsme dali do její obsluhy 70 milionů korun, hlavně do příjezdových cest, mostu a čističky,“ dodala Valachovičová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 9 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 9 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 17 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 19 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 22 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
včera v 05:45
Načítání...