Nejstarší zděný objekt v Jablunkově se proměnil v Muzeum trojmezí

Knížecí dům, nejstarší zděný objekt v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, se změnil v Muzeum trojmezí. Tedy lokalitu, kde se v jednom místě setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska. V minulých letech byla budova rozsáhle rekonstruována. Náklady na opravu dosáhly okolo 55 milionů korun. Spravovat prostory jako svou pobočku bude Muzeum Těšínska. Řekla to náměstkyně ředitele muzea a mluvčí Lenka Bichlerová.

Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro dočasné výstavy. „Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Samotný název muzea podle něj vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. „Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska,“ uvedl.

Návštěvníci mohou v muzeu zhlédnout stálou expozici Krajina a lidé. „Příchozí se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu jsme totiž odkryli raně novověkou kuchyni se základy pece a udírny. Tento nález si mohou návštěvníci prohlédnout,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Doplnil, že během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska tak budou v nových prostorech k vidění i tyto předměty.

Sídlo soudu i místo pro bydlení

Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8,5 milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro čtyřicet milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů. Rekonstrukce začala v září 2020, od letošního března se připravovala expozice.

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska. Budova je na nároží Mariánského náměstí v centru města. Knížecí dům náležel od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina, která zemřela v roce 1594, a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653).

Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Načítání...