Žalobce v kauze Stoka podle NSZ při poskytnutí spisu nepochybil

Dozorující státní zástupce v takzvané kauze Stoka podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nijak nepochybil. Soudu v Brně předložil kompletní spisový materiál, který obsahoval všechny relevantní důkazy. Na webu NSZ o tom informoval mluvčí Petr Malý. Rozhodnutí v kauze Stoka, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, mělo být původně vyneseno poslední lednový den. Soud ale rozsudek nevynesl, ve spisu mu chybělo deset až dvanáct tisíc stran.

Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, informace k postupu žalobce si NSZ od zastupitelství vyžádalo. V případě nedodaných materiálů šlo podle NSZ o listiny, které podle názoru dozorového státního zástupce neměly žádný důkazní význam.

„Tyto listiny byly i po podání obžaloby uloženy u policejního orgánu. Obvinění, obhájci i Krajský soud v Brně byli seznámeni s tím, že tyto listiny jsou uloženy u policejního orgánu a že je v případě potřeby možnost tyto listiny vyžádat a jako důkaz provést před soudem. Tento závěr není v rozporu s rozsahem provádění důkazů krajským soudem, neboť je na vlastní úvaze soudu, zda a jak dokazování případně doplní,“ uvedl mluvčí.

Interní komunikace jako jediný nedostatek

Vedení sboru žalobců se zabývalo i postupem státních zástupců po odročení kauzy. Státní zástupce Petr Šereda novinářům tehdy nejprve řekl, že šlo o technickou chybu při podání obžaloby. Později olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan pochybení odmítl s tím, že dozorový žalobce, kterým byl tehdy Radek Mezlík, inkriminovanou část spisu nezahrnul do spisového materiálu, neboť šlo o pomocný spisový materiál.

Interní komunikaci mezi státními zástupci označil NSZ za jediný nedostatek. „Nejvyšší státní zástupce uložil vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci přijetí takových opatření, aby do budoucna ze strany státních zástupců VSZ v Olomouci byly médiím a veřejnosti poskytovány výhradně přesné informace o trestním řízení, a to v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu,“ uvedl mluvčí.

O kauzu se v této souvislosti zajímal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který jednal s olomouckým vrchním státním zástupcem Ištvanem i s oběma moravskými krajskými státními zástupci v první polovině února. „Mluvili jsme kromě jiného i o kauze Stoka, respektive o tom, proč nebyl vynesen rozsudek ve věci minulý týden. Shodli jsme se, že počkáme, jak tu věc prošetří Nejvyšší státní zastupitelství a na jeho závěry,“ řekl tehdy Blažek.

Krajský soud v Brně, který se případem zabývá, bude pokračovat v dokazování, jednání je odročeno na 23. března a další dny. V případu možného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie, píší Novinky.cz

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na krajském úřadě Plzeňského kraje, zadrželi dva lidi, píší Novinky.cz. Údajně je to kvůli podezření z manipulace se zakázkami.
před 2 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025
Načítání...