V Hradci se opět mluví o možnosti vzniku menších radnic

2 minuty
Některé části Hradce Králové chtějí vlastní radnice
Zdroj: ČT24

V Hradci Králové se opět uvažuje o dělení na menší části se samostatnými radnicemi. Záměr z devadesátých let minulého století nyní oživila část komisí místní samosprávy, které zastupují asi třicet procent obyvatel města. Komise nejsou spokojené s tím, jak se k jejich problémům staví hradecký magistrát. O životě v místních částech by si chtěly rozhodovat samy. Podobně to funguje například v nedalekých Pardubicích.

Šest z celkových 25 hradeckých komisí místní samosprávy by chtělo, aby si mohly samy vládnout na svých radnicích. Pro magistrát jsou pouze poradním orgánem, což nyní chtějí změnit. 

„Všechno je moc zdlouhavé, problémy se neřeší, případně se nám vrací zpátky. Hradec by se měl rozdělit na městské části, říká se tomu malé radnice, protože se domníváme, že malá skupina lidí nemůže efektivně řídit veliké město,“ míní místopředseda sdružní komisí místní samosprávy Sever v Hradci Králové Jiří Šrámek. 

Podle Zdeňka Petra z komise místní samosprávy Hradec Králové-Pouchov je výhoda v tom, že malé radnice si mohou samy ovlivnit to, co obyvatele jednotlivých částí města nejvíce trápí. „Příkladem můžou být rozbité chodníky, které se už léta nedaří opravit, neustále na ně nejsou peníze,“ dodal.  

Iniciátoři vzniku malých radnic už se svým záměrem seznámili všech 25 komisí místní samosprávy a čekají na jejich reakci. Podle Kateřiny Šmídové z hradeckého magistrátu však zatím žádný podnět ze strany komisí nepřišel. „Pokud nějaký podnět dorazí, město se jím bude intenzivně zabývat,“ řekla.  

Provoz menších radnic může podle bývalého primátora stát stovky milionů ročně

Dělení Hradce Králové odmítl už v devadesátých letech tehdejší primátor Martin Dvořák (STAN) s tím, že město, které má méně než sto tisíc obyvatel, se z jednoho místa dá bez problémů řídit, to stejné si myslí i dnes. 

„Máme tady model z Pardubic, které si kdysi dávno svůj model radnic prosadily, a stojí je to 200 nebo 300 milionů ročně, aniž bych viděl sebemenší přínos pro lepší správu obce a lepší dostupnost pro občany. Spousta trafik a míst zbytečné administrativy, kterou já nevidím jako efektivní,“ uvedl exprimátor.

Bezmála stotisícové Pardubice mají osm částí s malými radnicemi, kam si občané volí zástupce podobně jako na magistrát. Pro část občanů Hradce Králové je teď sousední krajské město vzorem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 4 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 5 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 13 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 18 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 18 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 19 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 22 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 23 hhodinami
Načítání...