V Brdech vznikne Dům přírody, nabídne expozice i prostory pro vzdělávání

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v pátek zahájily stavbu Domu přírody Brd. Návštěvnické a informační centrum vznikne v areálu loveckého zámečku Tři trubky u Strašic na Rokycansku, který je kulturní památkou. Stavba vyjde zhruba na 85 milionů korun. Přibližně 57 milionů poskytne Evropský fond pro regionální rozvoj, uvedl Libor Barák, vedoucí investic VLS, jimž zámeček od roku 2015 patří.

Základní kámen Domu přírody Brd
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Návštěvnické centrum bude mít působnost pro celou Chráněnou krajinnou oblast Brdy, která vznikla v roce 2016 po zrušení vojenského prostoru. V bývalých hospodářských budovách najdou turisté od jara 2023 rozsáhlou expozici o středočeských horách a přírodě, o historii civilních i vojenských Brd, legendách a slavných obyvatelích.

„Expozice bude umístěná v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách. Samotné hlavní historické budově zámečku, kde pobývali prezidenti Masaryk nebo Beneš, se však vyhne,“ řekl mluvčí VLS Jan Sotona.

Dům bude dále nabízet prostory pro vzdělávací a volnočasové aktivity. Obnoví se také bývalá vodní elektrárna a po okolí bude mobiliář pro venkovní aktivity, zejména dětí. Okolím povedou nové pěší cesty, jedna z nich do Strašic, kde jsou tři větší parkoviště.

Místo pro odpočinek prezidentů i ubytování generálů

Zámeček, který je od roku 2014 kulturní památkou, sloužil do roku 2016 jako školicí středisko vojáků. V 80. letech 19. století ho dal vystavět kníže Jeroným Colloredo-Mansfeld, jenž vlastnil tuto část Brd spolu s panstvími Dobříš a Zbiroh. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Objekt se poté, co vláda zřídila v roce 1926 Vojenský újezd Brdy, stal oblíbeným místem pro odpočinek vojenských velitelů, politiků i prezidentů. Za německé okupace tam pobýval polní maršál Walther von Brauchitsch. Po roce 1948 sloužil k ubytování generálů, důstojníků a politiků. Díky tomu se zachoval v dobrém stavu. VLS příští rok zahájí obnovu zámečku i myslivny zhruba za 25 milionů korun. Stihnout by ji chtěly do otevření domu přírody.