Vrchní soud se zastal obžalovaného v případu kyjovské varny. Krajský soud bagatelizoval obhajobu, rozhodl

Soud, který rozhodoval v případu odhalené varny pervitinu v Kyjově, podle odvolacího senátu do jisté míry bagatelizoval obhajobu jednoho z obžalovaných. Případ Jana Moravanského, kterému soud původně vyměřil deset let vězení, se proto vrátí k novému rozhodnutí. Moravanský je jediným z obžalovaných v případu, který uspěl s odvoláním. Varnu odhalili policisté z Národní protidrogové centrály v roce 2019. Našli v ní několik set kilogramů chemikálií.

Původní verdikt Krajského soudu v Brně nad Janem Moravanským odvolací soud částečně zrušil. „Vrchní soud v Olomouci zjistil, že odůvodnění napadeného rozsudku vykazuje vady, které spočívají zejména v nevypořádání se se všemi důkazy. Krajský soud obhajobu obžalovaného v určité míře bagatelizoval. Ve vztahu k obžalovanému vykazuje znaky vnitřní nekonzistentnosti. Věc byla vrácena, aby soud učinil nové rozhodnutí,“ řekl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Dalším třem lidem obžalovaným spolu s Moravanským potvrdil olomoucký vrchní soud tresty 9 až 11 let vězení již v únoru. Odvolání Jana Moravanského projednal vrchní soud zvlášť, protože se únorového jednání neúčastnil.

Muži podle rozsudku vyráběli drogy v Kyjově na Hodonínsku, kde měli umístěnu chemickou laboratoř. Policie tehdy při zásahu našla v domě několik set kilogramů chemikálií potřebných k výrobě pervitinu, ale také potenciálně výbušné látky. Na místě zasahovali i pyrotechnici.

Velkokapacitní chemickou laboratoř pro výrobu drog podle obžaloby ve svém domě vybudoval František Matura známý jako „Chemik“. Pervitin podle obžaloby vyráběl v blíže nezjištěné době od roku 2006 do roku 2019. Matura dostal 11 let.

Kromě nedovolené výroby a prodeje drog byl odsouzen i za obecné ohrožení z nedbalosti, neboť přechovával velké množství nebezpečných látek a směsí, které skladoval nevhodným způsobem. Podle žalobce byly některé obaly porušené a chemické látky mohly zapříčinit výbuch. Nemovitost se nacházela u nádraží.

Muž byl souzen i z nedovoleného ozbrojování. V domě se našla dlouhá zbraň s tlumičem, ale také trinitrotoluen a dělostřelecký granát.

S výrobou, prodejem drog a také údržbou laboratoře muži podle obžaloby pomáhali Radek Zicha a Miroslav Maňák. Zichovi potvrdil vrchní soud deset let vězení a Maňákovi devítiletý trest. Dalším souzeným v případu byl Marian Prášek. Krajský soud ho potrestal tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let. Jeho trest byl již v únoru pravomocný, nikdo se proti němu neodvolal. 

V objektech v Komenského ulici policisté zasahovali ve druhé polovině dubna 2019. Našli několik set kilogramů chemikálií potřebných k výrobě pervitinu i potenciálně výbušné látky. Třaskaviny pyrotechnici zlikvidovali na louce za městem. Na místě ale byly další nebezpečné látky, proto policie přivolala hasiče a firmu specializovanou na nakládání s nebezpečnými odpady.

Matura s Maňákem jsou kromě tohoto případu obžalováni také v případu šest let staré vraždy, která se stala na Hodonínsku. Muži podle obžaloby pálili mladíka rozžhavenou tyčí a dusili jej pytlem, tělo poté zakopali v lese. Oba vinu popřeli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 1 hhodinou

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 13 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 15 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
včera v 22:10

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
včera v 21:13

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánovčera v 20:33

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09
Načítání...