Dcera kroměřížského podnikatele své únosce neviděla, soud bude pokračovat v pátek

Před Krajským soudem ve Zlíně ve čtvrtek vypovídala dcera kroměřížského podnikatele, která byla v roce 2014 obětí únosu. Uvedla, že uvnitř auta, ve kterém ji únosci několik hodin vozili, měla na hlavě pytel z přírodní tkaniny a neví tedy, jak vypadali. Jeden z mužů však podle ní měl hubené nohy, řidiče, který na ni po dobu únosu nemluvil, označila za rozměrného. Podle obžaloby se na únosu podílelo pět mužů, po ženě žádali sto milionů korun.

Obžalovaní jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Hrozí jim osm až 15 let vězení. Dva se k podílu na únosu doznali, tři vinu popírají.

V kauze byl už dříve odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Žena zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži auto. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Jakub Steidl, napadl ji a společně s Ivem Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného auta Audi. V něm údajně seděl Tomáš Salvet, který byl podle státního zástupce iniciátorem únosu. Z obžaloby vyplývá, že Salvet ženu několikrát udeřil pěstí do obličeje, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.

Obžalovaní ženě podle spisu sebrali kabelku, pak ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Žena u soudu uvedla, že řidič na ni nemluvil, spolujezdec z předního sedadla i muž sedící vedle ní ano. „Pamatuji si, že říkal, že když budu spolupracovat, tak se mi nic nestane,“ řekla unesená.

Dcera podnikatele, který obchodoval s pohonnými hmotami

Martyrium ženy skončilo poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze sto milionů na čerpací stanici u Brna, uvedla obžaloba i unesená žena. Ve 04:00 následujícího dne ji vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc. Při únosu utrpěla lehká zranění. Je dcerou muže, který obchodoval s pohonnými hmotami a který skončil ve vězení kvůli daňovému úniku.

Salvet, Steidl i Lorenc tvrdí, že s únosem nemají nic společného. Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek, kteří podle státního zástupce pomohli únos zprostředkovat, se k podílu na něm doznali. Faltýnek podle obžaloby vybral z odcizené platební karty ženy dvacet tisíc korun, dalších 20 tisíc vybral Lorenc. Hlavní líčení pokračuje výpověďmi dalších svědků, nařízené je i na pátek.

Krajský soud případ projednává v hlavním líčení podruhé. V únoru 2019 soud povolil obnovu řízení a zrušil předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu po celou dobu odmítal, výkon trestu. Loni žalobce Šnajdrovo stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, po dobu trestního řízení několikrát změnil svou výpověď. Čtyři obžalovaní tedy stojí v kauze před soudem poprvé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 6 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 7 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 14 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 16 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 19 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 21 hhodinami
Načítání...