Pálenice na Moravě už jedou naplno. Švestek či jablek se urodilo třikrát více než loni

Pálenice na jihu a východě Moravy jedou v těchto dnech na plný výkon. Letos si na nedostatek ovoce stěžovat nemohou, švestek, jablek i hrušek se totiž urodilo až třikrát více než loni. Pokud ale jde o letní ovoce, tak toho zpracovávají jen minimum, například meruněk se kvůli jarním mrazům urodilo méně. Některé moravské pálenice však stále sezonu nezahájily, chybí jim totiž pracovníci. 

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Pálenice běžně začínají fungovat už v létě, letos to však bylo zhruba o měsíc později. „Je hodně hlavně trnek (švestek), jablka a hrušky také jsou. Takže předpokládáme, že letošní sezona bude trvat asi tak půl roku. Začali jsme 1. září a odhadujeme, že budeme končit někdy v průběhu února,“ uvedl pracovník pálenice v Březnici na Zlínsku Otto Fišer. To v pěstitelské pálenici Tišnov odhadují, že budou v provozu až do dubna. 

Letos se začínalo později hlavně proto, že nebyly meruňky, třešně nebo višně. Pracovníci pálenic tak začínali například mirabelkami nebo letními švestkami. K dispozici měli také letní jablka a rané hrušky. Teď už se tam pálí nepřetržitě.

Pálenice v Březnici zahajuje ve Zlínském kraji pravidelně sezonu jako jedna z prvních. Postupně se přidávají další. Její historie sahá do 30. let minulého století. Současný objekt, který patří obci, funguje od roku 1988. 

Někde ještě nezačali

Ve slavičínské pálenici poprvé po více než sedmdesáti letech její existence sezona ještě nezačala. Majitel totiž na jaře zemřel. Kvůli její velké oblibě, kdy do pálenice jezdili lidé z širokého okolí, se nakonec město rozhodlo, že podnik koupí. „Tady u nás v Hrádku je to jedna z nejdůležitějších věcí tady ta pálenica,“ řekl předseda osadního výboru Slavičín-Hrádek Jiří Havlín. 

Za pálenici, včetně bývalého lihovaru a zámečku, město zaplatí přes šest milionů korun. První vypálená kořalka by tam mohla vzniknout zhruba v polovině listopadu.