Policie obvinila z extremismu autora rasistického článku o požáru v Bohumíně

Policisté obvinili kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně a dalším textům jednačtyřicetiletého muže z Ostravy z extremismu. Muž je vyšetřován na svobodě a hrozí mu tříletý pobyt ve vězení. Využil svého práva, nevypovídá a podal stížnost proti zahájení trestního stíhání. Městská rada Bohumína mezitím schválila odpuštění měsíčního nájmu obyvatelům věžáku.

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna jedenáct lidí, včetně několika dětí. Zmíněný článek uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o „škodné“ a „parazitech“.

Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o „cikánech“. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

Obvinění se týká i dalších skutků

Obvinění se podle pondělního vyjádření policie netýká jen textu o bohumínském požáru, ale i jiných skutků, které zatím policisté neupřesnili. Podle serveru Manipulátoři.cz se na webu Vlastenecké noviny opakovaně objevují rasistické a xenofobní články.

„Trestnou činnost muž začal páchat v polovině loňského roku,“ řekl k obvinění náměstek ředitele ostravské policie Antonín Řezníček. Podle něj se muž vyjadřoval k různým událostem. „Postupoval velmi sofistikovaně. Měnil jména a zkratky. K šíření svých textů využíval i sociální sítě,“ vysvětlil policista a dodal, že právě toto jednání kriminalistům komplikovalo vyšetřování.

V textech autor vyhrožoval i členům vlády a policii

„Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval orgánům státní moci, policistům či členům vlády,“ řekl.

Nakonec muže obvinili ze čtyř trestných činů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Při domovní prohlídce policisté zajistili velké množství písemností. Vše se bude vyhodnocovat, například zda texty nemají extremistický obsah. Jednalo se například o knihy.

Odpuštěný nájem

Městská rada Bohumína mezitím v pondělí schválila odpuštění měsíčního nájmu obyvatelům věžáku. „Rada města schválila odpuštění nájmu za srpen v celkové výši 227 000 korun pro všechny bytové jednotky bez ohledu na to, zda byly poškozeny či nikoli. Nájemníci prožili trauma, museli být evakuováni, nefungovala jim elektřina ani plyn,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Radní čtyřem nájemníkům z vyhořelého domu přidělili náhradní byt. Ve dvou případech jde o přidělení dočasná, ve dvou trvalá. U dalších osmi domácností bude mimořádné přidělení náhradního bytu na pořadu v okamžiku, kdy v jejich bytě začnou rozsáhlejší opravy. „Bohumín má v majetku 4300 bytů. Znovu se nám potvrzuje, jak klíčové bylo před lety rozhodnutí bytový fond neprivatizovat. Dnes díky tomu máme pro naše nájemníky ihned k dispozici náhradní bydlení,“ dodal starosta města Petr Vícha (ČSSD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 14 mminutami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 32 mminutami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 7 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 10 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 13 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 15 hhodinami
Načítání...