ANO povede do voleb na jihu Moravy zřejmě hejtman Šimek. V Brně chtějí vyloučit další členy hnutí

Jihomoravskou kandidátku hnutí ANO zřejmě povede hejtman Bohumil Šimek, doporučilo to jednohlasně krajské předsednictvo hnutí. V čele kandidátní listiny do krajských voleb nahradí bývalého primátora Brna a místopředsedu ANO Petra Vokřála, který před týdnem řady hnutí opustil. Rozhodnutí krajského předsednictva musí ještě potvrdit celostátní vedení ANO.

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Původně měl být Bohumil Šimek na kandidátní listině až čtvrtý. První pozici měl Petr Vokřál, za ním následovala místostarostka Vyškova Karin Šulcová a krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta. Na páté pozici byla Taťána Malá. „Předsednictvo mě jednohlasně doporučilo na lídra, jednali jsme i o kandidátce a jsme hodně blízko shodě,“ uvedl hejtman Šimek a dodal, že podrobnosti budou ještě předmětem jednání a zatím je nebude komentovat.

Podobně se o sestavování kandidátní listiny vyjádřila i předsedkyně krajské organizace Taťána Malá: „Další pozice nebudu komentovat, je to předmětem jednání. O moji pozici v tuto chvíli vůbec nejde, jde o to, abychom našli dohodu a zvítězili v krajských volbách,“ řekla.

Petr Vokřál oznámil svůj konec v hnutí ANO před týdnem. Jako důvod uvedl napojení některých brněnských buněk na podsvětí.

„Velrybaření“ ve Starém Lískovci

Kvůli napojení na kauzu Stoka, která se týká možné korupce na radnici Brno-střed, navrhuje brněnské předsednictvo ANO vyloučení dalších tří svých členů a také zrušení buňky v městské části Starý Lískovec kvůli účelovému hromadnému nabírání nových členů, takzvanému velrybaření.

„Probrali jsme aktuální situaci a pak jsem v tajné volbě dala hlasovat o zrušení buňky Starý Lískovec a vyloučení některých členů. Hlasování bylo jednomyslné. Tyto návrhy přijalo krajské předsednictvo a teď to posuneme na celostátní předsednictvo,“ řekla šéfka brněnské organizace Karin Karasová. Koho přesně chce brněnské ANO ze svých řad vyloučit, nechtěla říci.

Místostarostka Korkešová se chce soudit

Místostarostka Černovic Šárka Korkešová novinářům rozeslala vyjádření, ve kterém píše, že Karasová navrhuje její vyloučení z ANO. „Jako důvod uvedla celou řadu zcela nepravdivých tvrzení o mém údajném propojení s kauzou Stoka. Proti vyřčeným pomluvám se budu bránit právní cestou, především dám možnost v civilním soudním sporu Karin Karasové svá tvrzení dokázat,“ sdělila Korkešová v prohlášení pro tisk.

Kromě dalších dvou členů, jejichž vyloučení brněnské předsednictvo navrhuje, rezignoval na své členství také bývalý náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, jehož jméno bylo spojováno s osobou Jiřího Švachuly obviněného z korupce. Karasová uvedla, že předsednictvo jeho rezignaci přijalo a Mrázek už není členem ANO.

Očista brněnského ANO ještě neskončila

O zrušení buněk ve Starém Lískovci, Černovicích a Židenicích v minulosti usiloval bývalý primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál. Celostátní předsednictvo ANO nejprve zrušení buněk posvětilo, v květnu své rozhodnutí ale zrušilo a buňky rozpustit nenechalo. To byl jeden z důvodů, který Vokřál uvedl v souvislosti se svým koncem v hnutí. Mluvil také o napojení některých brněnských organizací na podsvětí.

Karin Karasová v pondělí uvedla, že očista brněnského hnutí ANO ještě neskončila. „Ve čtvrtek přijede pan předseda Andrej Babiš a určitě se to bude nadále řešit, určitě to není konečná. Jsou určitě v hnutí ANO lidé, kteří jsou napojeni na různé organizace, spolky nebo jednotlivce mimo hnutí, chceme to dál řešit,“ dodala.

Andrej Babiš chce podle ní dopodrobna znát celou situaci. Na jednání je pozvaná celá oblastní organizace i krajské předsednictvo.