České Budějovice rozšířily modré zóny. Na Pražském předměstí už dojíždějící nezaparkují

V Českých Budějovicích od pondělí platí nové parkovací zóny. Mají zajistit víc míst pro lidi s trvalým bydlištěm na Pražském předměstí, kde je situace kritická. Část obyvatel změnu uvítala, řidičům ale vadí vysoký počet nových dopravních značek.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Na Pražském předměstí v Českých Budějovicích vznikly modré zóny

České Budějovice rozšířily parkovací zóny po dvou letech od chvíle, kdy se modré linie objevily v oblasti Palackého náměstí. Nyní sahají od Pražské třídy až k řece Vltavě. Celkem má být v lokalitě zhruba tři tisíce míst pro rezidenty a abonenty. Ti tam za oprávnění parkovat ročně zaplatí 400 nebo 500 korun.

„V tuto chvíli mám informaci, že jsme vydali přibližně 2800 parkovacích oprávnění, což je zatím dostatečný počet,“ uvedl v pondělí náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička (ANO). O parkovací oprávnění mohli místní žádat do konce listopadu. 

Řidiči ale v pondělí tápali, zároveň se totiž na Pražském předměstí výrazně změnilo dopravní značení. Přibyly tam jednosměrky a nově tam platí pro řidiče přednost zprava.

Na změny teď upozorňuje tisíc nových značek a město vyzvalo policii, aby byla tolerantnější. „Mají od nás informaci, aby v prosinci spíše informovali, než aby tady proběhla represe,“ uvedl náměstek primátora.

Modré zóny v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24

Dojíždějící mohou auta nechat na dvou blízkých parkovištích, ale tam se platí

V ulicích Pražského předměstí nechávali dosud svá auta lidé, kteří do Českých Budějovic přijíždějí za prací. Teď mohou svoje vozy nechávat na největším budějovickém záchytném parkovišti v ulici Jírovcova. To má ale jen 440 stání a v pondělí dopoledne tam zůstávalo jen 30 volných míst. Za deset hodin stání se tam platí 20 korun. 

Parkovat mohou dojíždějící i Na Dlouhé louce, tam se ale od pondělí platí 40 korun za deset hodin parkování. Další parkovací dům chce město postavit do tří let.

Ani navýšení kapacity parkoviště v Jírovcové nezabránilo dalšímu problému: některá auta se z nové modré zóny v Průběžné ulici přesunula na bezplatné parkoviště u supermarketu. Denně totiž dojíždí do města až 18 tisíc lidí za prací nebo do školy.