Babičky vyšívají v Zašívárně. Brněnský projekt přináší seniorkám přivýdělek i radost

Nová designová dílna Zašívárna v Brně dává seniorkám možnost uplatnění i v pokročilém věku. Takzvané vyšívací babičky do ní mohou docházet a tvořit výrobky, které si zákazníci objednají. Tím si finančně přilepší a současně se díky setkávání v dílně dostanou do společnosti dalších lidí.

Kvůli nemoci musela Ilona Voláková odejít z práce, zůstala sama a bez možnosti uplatnění. Cítila se najednou v izolaci. Možnost stát se vyšívací babičkou a navštěvovat novou sdílenou dílnu v Brně přivítala a říká, že to pro ni není jen o přivýdělku. „Je to takové velké uspokojení. Člověk dělá krásné věci, někam patří a zase mu to přináší obohacení úplně jiné. Není úplně odepsaný. Je to motor, který nenechá člověka sedět doma,“ vysvětlila vyšívací babička Ilona Voláková.

Do projektu Zašívárny je v současné době zapojeno patnáct seniorek. „Často jsou ti lidé ještě při síle, jen ta společnost si řekne, že už jsou staří, v důchodu a že už mohou jen zahrádkařit nebo luštit křížovky. To mi přijde zbytečné, protože člověk má kolikrát ještě třetinu života před sebou,“ řekla spolumajitelka Zašívárny Šárka Syslová.

Vzory vyšívají nejen na oblečení, ale také na tašky nebo na polštáře. „Často vyšíváme svatební vzory, třeba květinový pás na svatební šaty nebo nějaký motiv na košili. Různé dárkové předměty, vyšívali jsme kšandy, pánské motýlky,“ popsala spolumajitelka Zašívárny Hana Lísalová.

Vyšívání, které stálo na počátku, ale není zdaleka to jediné, čemu se v dílně vyšívací babičky věnují. Šijí také oblečení nebo se podílejí na přípravě materiálů a vyšívacích sad. Některé babičky pak vedou i vyšívací kurzy. „Vzhledem k tomu, že jsem bývalá učitelka, tak mě někdy děvčata vezmou na workshop, tak se cítím dobře, že jsem zase v tom svém,“ řekla Ilona Voláková.

Majitelky dílny by rády do projektu zapojily ještě víc seniorů, včetně vyšívacích dědečků. Ti zatím v týmu chybí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 1 hhodinou

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 2 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 4 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 6 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 9 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 9 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 11 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 23 hhodinami
Načítání...