Hněvotín odmítá změnit pole na průmyslovou oblast. Žaluje Olomoucký kraj

Obec Hněvotín na Olomoucku žaluje Olomoucký kraj. Důvodem je souhlas krajských zastupitelů se záměrem soukromého investora postavit na 44 hektarech půdy biomedicínské centrum. Občané Hněvotína se záměrem investora nesouhlasí a proti jsou i zemědělci, podle kterých je půda na místě uvažované stavby v nejvyšší kvalitě.

(Pozemky, na kterých má v budoucnu stát takzvané biomedicínské centrum.)

Obec se obává změny rázu krajiny i ohrožení spodní vody

Aktualizaci zásad územního rozvoje Olomouckého kraje schválili zastupitelé na konci září tohoto roku. Zábor úrodné půdy se týká více než čtyřiceti hektarů pozemků mezi Hněvotínem a Olomoucí, kde by mělo v budoucnu vzniknout biomedicínské centrum.

Starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák (nestr.) s plánovanou výstavbou dlouhodobě nesouhlasí. Tvrdí, že výrobní haly by v případu realizace stály zhruba dvě stě metrů od prvních obytných domů. Obává se také, že zastavění takto velké plochy by ohrozilo zdroje pitné vody v obci, protože z tohoto území proudí spodní voda do vesnice a zásobuje místní studny.

Úředníci ale krajským zastupitelům doporučili námitky zamítnout, jelikož krajský úřad je vázán loňskou dohodou ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí ohledně této strategické plochy, která připouští zábor až 44 hektarů půdy.

Veřejný zájem nebo pomocná ruka investorovi?

Postoj zastupitelů v září zkritizoval také opoziční zastupitel Marian Jurečka (Koalice pro Olomoucký kraj). Zmínil, že zákon dovoluje přeměnu kvalitní zemědělské půdy na průmyslovou oblast pouze za podmínky, že veřejný zájem převyšuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. V tomto případě však podle něj jde o zájem vyjít vstříc investorům.

Jurečka proti záboru úrodné půdy mezi Olomoucí a Hněvotínem bojoval už v minulosti, když proti záměru investorů spustil petici. Řekl, že investoři mohli pro stavbu využít i jiné plochy v Olomouckém kraji, které nemají tak kvalitní půdu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 2 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 11 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 17 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 18 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...