Ve Znojmě rekonstruují nejstarší část Louckého kláštera. Vznikne v ní kulturní středisko a infocentrum

Nejstarší a nejmenší část Louckého kláštera ve Znojmě prochází rekonstrukcí. V budově známé jako stará škola vznikne kulturní středisko s infocentrem pro turisty. S opravami začal také první větší archeologický průzkum v areálu někdejšího kláštera premonstrátů. Odhalil valounkovou dlažbu i historické hroby.

Z pohřebiště řeholníků v křížové chodbě Louckého kláštera se stalo v průběhu let sousedství školy. Teď archeologové hroby vyzvedávají a nacházejí další vrstvy vytvořené dějinami. „Tady se nachází jediné dochované křídlo křížové chodby a podobně to kdysi vypadalo kolem dokola,“ popsal archeolog Pavel Staněk.

Na vzniku centra se podílí i rakouské instituce

Veřejnost do chodby dosud neměla přístup, ale v budoucnu si ji prohlédnou i návštěvníci. Nejstarší část kláštera bude sloužit jako společensko-vzdělávací centrum a na jeho vzniku se podílí i dvě rakouské instituce. V rámci projektu za 2,7 milionu eur projde přestavbou také sýpka v rakouském Retzu.

Ve Znojmě začala rekonstrukce staré školy na přelomu prázdnin a i uvnitř budovy jsou vidět etapy, kterými prošla. „Je tu vidět několik vrstev přestaveb. Vzledem k tomu, že tu bude návštěvnické centrum, chceme v něm nálezy prezentovat,“ popsal manažer projektu Centra obnovy společného kulturního dědictví Vratislav Zíka.

Hotovo by mělo být za dva roky

Na místě bývalých školních tříd v prvním patře vznikne velký společenský sál a dole turistické informační centrum. Stará škola stejně jako velká část kláštera byla také dosud nepřístupná.

„Samozřejmě turisty to zajímá, stejně jako místní. Takže jsme rádi, že díky tomu budeme moci otevřít další část kláštera veřejnosti,“ řekla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková. První návštěvníci vejdou po původní valounové dlažbě do budovy zhruba za dva roky.

Vláda prohlásila Loucký klášter ve Znojmě v únoru 2017 národní kulturní památkou. Město si od toho slibuje, že na opravy získá více dotací. Areál vlastní město od roku 2010, zatím zde například vyměnilo okna. Klášter založil v roce 1190 znojemský kníže Konrád Ota, brzy se stal jedním z nejdůležitějších center duchovního a hospodářského života jihozápadní Moravy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 15 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 19 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 23 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 23 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...