Baťův mrakodrap

Baťův mrakodrap láká k návštěvě. Po revitalizaci je kompletně přístupný včetně vyhlídkové terasy

Baťův mrakodrap ve Zlíně je po rok a půl trvající revitalizaci celý přístupný. Návštěvníci si mohou nově projít celou vyhlídkovou terasu v šestnáctém patře. Doposud byla zpřístupněna pouze její východní část. Novinkou je model Zlína z bronzu, který znázorňuje podobu města na počátku 50. let.

 

Západní část vyhlídkové terasy Baťova mrakodrapu je součástí nového prohlídkového okruhu po památkově chráněné budově s jednotným informačním a orientačním systémem. Lidé tam najdou také rozměrný bronzový model zobrazující město v 50. letech minulého století, který má na délku pět a na šířku přes dva metry.

Váží více než půl tuny a vznikal podle dobových leteckých map. „Vytvářeli jsme 3D data, která se potom tiskla na 3D tiskárně. Následně se model formoval do vosku a odléval do bronzu. Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií,“ vysvětlil Jan Pavézka ze Studio Ellement Zlín.

Na terase jsou návštěvníkům také k dispozici dalekohledy podobné těm na amerických mrakodrapech.

Osmou etáž střeží nová busta J. A. Bati 

Modernizaci mají za sebou i expozice v osmé a druhé etáži, jejím hlavním projektantem byl architekt Petr Všetečka. V osmé etáži, jejíž vzhled je stylizovaný do 40. let minulého století, lidé nově narazí na bustu Jana Antonína Bati od sochaře Radima Hankeho. Doplnila bustu jeho nevlastního bratra Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury na opačném konci chodby. Obě jsou v životní velikosti.

Při vytváření nové busty využil Hanke svůj bohatý archiv historických fotografií a filmových záběrů. Výsledný vzhled Jana Antonína Bati je podle něj ze začátku 30. let. „V mojí koncepci je tady trošku soustředěnější a víc šéf než na pomníku před budovou, kde je s mírným úsměvem,“ řekl sochař.

Multimediální panel umožňuje interaktivní prohlídku

V expozici ve druhém patře nechalo hejtmanství upravit interiér a mobiliář, včetně fotografických a textových panelů. Její součástí je i čtyřminutový animovaný film o Baťově mrakodrapu a architektu Vladimíru Karfíkovi, podle jehož návrhu vznikl. Nový multimediální panel umožňuje návštěvníkům také interaktivní prohlídku budovy.

Zmodernizováním expozic dokončilo hejtmanství více než rok trvající rekonstrukci mrakodrapu. Přišla na čtyřiaosmdesát milionů korun, přes sedmdesát milionů korun činí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Její součástí byla mimo jiné oprava rozvodny nízkého napětí, obnova podlah ve třetí etáži, modernizace vstupu do budovy, obnova oběžného výtahu páternosteru a výměna všech čtyř rychlovýtahů.

Výstavba mrakodrapu skončila v roce 1938, stal se tehdy novým sídlem ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. V letech 2003 až 2004 se objekt dočkal celkové rekonstrukce.