Páternoster v Baťově mrakodrapu se opět rozjel. Rekonstrukce trvala rok

2 minuty
Páternoster v Baťově mrakodrapu po rekonstrukci opět funguje
Zdroj: ČT24

Po více než rok trvající rekonstrukci se znovu rozjel páternoster v budově zlínského krajského úřadu. Výtah je součástí národní kulturní památky, je starý osmdesát let a jde o vůbec nejdelší páternoster v Česku.

Jeden stisk tlačítka a třicet kabinek na nekonečném řetězu se po roční pauze znovu dalo do pohybu. Z patnáctého patra až do přízemí trvá cesta kabinky páternosteru necelé tři a půl minuty. „Je to sofistikovaný, a přesto strašně jednoduchý stroj. Má původ už v antice, kdy se podobným způsobem dopravovala voda ze studní,“ vysvětlil Boris Kovanda zodpovědný za stavební dozor.

Ve strojovně výtahu je historický štítek, rok výroby 1938 a pak každý rok revize. Po zatím poslední rekonstrukci má výtah nový motor, převodovku i řetěz, byly repasovány všechny kabiny. Mazání převodovým olejem je ale původní. „Cílem rekonstrukce bylo zachovat co nejvíce historických dílů,“ řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Krajský úřad, který v mrakodrapu sídlí, byl investorem renovace výtahu, která si vyžádala víc než osmnáct milionů korun.

Mrakodrap s páternosterem nechal postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství své obuvnické firmy. S výškou sedmdesát sedm a půl metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. Na kontinentu byl tehdy vyšší jen palác Všeobecné bankovní jednoty v belgických Antverpách s výškou osmdesát sedm metrů.

Jde o druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu. V jedné výtahové šachtě jsou dvě řady kabin, z nichž se jedna pohybuje směrem nahoru a druhá dolů. Jednotlivé kabiny nejsou umístěny těsně nad sebou. Vzdálenost mezi nimi je taková, aby kabina v oblasti úvrati nenarazila do kabiny předchozí nebo následující. Páternostery byly instalovány především v první polovině 20. století. Nejvhodnějšími objekty pro jejich využití jsou velké administrativní budovy, například banky, ministerstva, úřady a školy.

zdroj: Wikipedia

Ilustrační foto. Páternoster v pražském Paláci Lucerna
Zdroj: Adam Pemble/AP

Páternosterů je v Česku kolem sedmdesáti. Ten z Baťova mrakodrapu je se zdvihem padesát osm a půl metru suverénně nejdelší. Nástup a výstup kdykoli a kdekoli a minimální čekací doba z něj i po osmdesáti letech provozu stále dělají nenahraditelného pomocníka.

Oprava výtahu je součástí celkové obnovy budovy. Kraj také upravil vstup, obnoví, doplní a rozšíří i expozice v objektu, vznikne v něm ucelený prohlídkový okruh s jednotným informačním a orientačním systémem. Nová pak bude expozice na vyhlídkové terase v 16. etáži.

  • Jihomoravský kraj
  • Vysoké učení technické v Brně – Fakulta strojního inženýrství
  • Budova pošty v Brně u hlavního nádraží
  • Budova Magistrátu města Brna, Malinovského náměstí
  • Zlínský kraj
  • Budova krajského úřadu ve Zlíně, správní budova č. 21 (nejdelší páternoster v České republice)
  • Budova Centroprojektu ve Zlíně
  • Budova firmy Barum Continental, spol. s r.o., Otrokovice
  • Praha
  • Budova magistrátu na Mariánském náměstí
  • Budova radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici
  • Budova ministerstva pro místní rozvoj
  • Škodův palác v Jungmannově ulici

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 21 hhodinami
Načítání...