Poslední dům v bohumínské problémové lokalitě se mění v hromadu cihel. Vzniknou tam stavební parcely

Dělníci v Bohumíně demolují poslední z chátrajících cihlových domů v dříve problematické čtvrti v ulici Petra Cingra. Lokalitu chce město do dvou let proměnit na parcely určené pro stavbu rodinných domů. V budoucnu by tam mohlo vzniknout až 39 nových staveb. Demolice posledního objektu bude stát zhruba milion korun. 

Video Demolice Bohumín
video

Poslední fáze demolice v Bohumíně. Namísto chátrajících domů mají být parcely pro rodinné domky

„S realizací stavebních parcel začneme už příští rok, kdy se pustíme do výstavby dešťové kanalizace. Spolu s ní musí vzniknout i retenční nádrž a čerpací stanice. Budoucí stavební pozemky tak odvodníme. Pak je rozparcelujeme a zasíťujeme,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Nové stavební pozemky pro stavbu rodinných domů by mohly být k dispozici už za dva roky. Jejich rozloha bude maximálně tisíc metrů čtverečních. Mezi budoucími domy by měl vzniknout i park, který novou zástavbu propojí se stávající.  

„Až bude vše připraveno, nabídneme pozemky k prodeji v licitaci podobně jako v městské části Záblatí ve Slunečné či Sokolské ulici. O tento druh bydlení je mezi lidmi stále větší zájem. Proto usilovně hledáme a pracujeme na přípravě dalších lokalit v Bohumíně, které by byly pro výstavbu rodinných domků vhodné,“ doplnil starosta.

Oprava? Příliš drahé, tvrdí město

V bývalé dělnické kolonii stálo původně sedm domů z červených neomítaných cihel, které jsou typické právě pro Bohumín.  Byla v nich asi stovka bytů čtvrté kategorie. Na demolici město přistoupilo hlavně proto, že přestavba objektu by byla příliš drahá. Bourání domů v ulici Petra Cingra začalo už v roce 2010.

Mluvčí radnice Lucie Balcarová řekla, že proměně problémových lokalit se město věnuje už třináct let. Volné městské byty v takových místech neobsazuje a čeká na to, až se dům vyprázdní, poté ho nechá zdemolovat. 

„Od roku 2006 město v pěti problémových lokalitách odstranilo už osmnáct vybydlených domů a tři zrekonstruovalo. Teď k nim přibude poslední devatenáctý.“

Lucie Balcarová

mluvčí bohumínské radnice

Před rokem a půl radnice v Bohumíně vyhlásila bezdoplatkové zóny, ve kterých úřady práce už nemohou novým žadatelům vyplácet doplatky na bydlení. Podle redaktorky ČT Lucie Botorové jejich počet díky tomu klesl z necelých devadesáti na patnáct.