Úleva pro Lechovice. Silničáři zprovoznili dlouho očekávaný obchvat, z obce odvede tisíce aut

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo zhruba pět kilometrů dlouhý obchvat Lechovic na Znojemsku. Stavba odvede hustou dopravu z průtahu obcí, na kterou si místní dlouhodobě stěžovali. Obchvat stál 270 milionů korun, stavěl se dva a půl roku a je součástí silnice I/53, která spojí Pohořelice se Znojmem.

Ilustrační fotografie obchvatu
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Centrem Lechovic projíždělo denně až patnáct tisíc aut včetně kamionů. Nebezpečno bylo v obci i v jejím okolí. V serpentinách nad Lechovicemi se často stávaly dopravní nehody. „Hrozný provoz, náklaďáky, rachot. Zkrátka neúnosná situace,“ popsal místní obyvatel Karel Nemeš.

„Jde hlavně o bezpečnost občanů, hlavně dětí, kteří jsou nuceni tu silnici neustále přecházet,“ doplnila starostka Lechovic Žaneta Dohnalová. Lechovice byly poslední obcí, kde rušná silnice vedla přímo centrem.

Infoleták ŘSD - obchvat Lechovic 304.79 KB

Na nově otevřený obchvat, který má situaci změnit, se řidiči dostanou ve středu před půlnocí. Jde o ústupek autobusovým dopravcům (středeční linky chtějí obsloužit po staré trase). „Několik měsíců ještě bude probíhat dokončování stavby, napojení na Lechovice, odstranění části původní komunikace, tak, aby vše bylo i estetické,“ řekl generální ředitel ŘSD Pavol Kováčik. 

Obchvat se připravoval od 90. let

Stavba se začala připravovat v polovině devadesátých let, komplikovaly ji ale výkupy pozemků. Nyní místní uvažují, jestli odklon dopravy z průtahu neovlivní podnikatele, především majitele restaurací, kde se řidiči často zastavovali. „Nějaké procento poklesu určitě bude. Uvidíme časem, co a jak. Zatím to necháváme být,“ řekl Petr Novotný z restaurace U Bazalů.

Čas prověří i jinou možnou slabinu obchvatu. Už v minulosti se ozývali lidé, kterým trasa vyrostla před zahradami. Podle nich chybí protihlukové stěny. Projektová dokumentace ale říká, že nejsou třeba. Ředitelství silnic a dálnic bude pro jistotu hluk kontrolně měřit.

 

Ředitelství silnic a dálnic souběžně plánuje stavbu dalšího úseku silnice I/53 mezi Lechovicemi a Znojmem.

„Pracujeme na stavebním povolení a výkupech pozemků. Na konci roku 2020 bychom chtěli zahájit stavbu, pokud se vše podaří v termínu. Celá silnice z Pohořelic do Znojma bude stát jeden a půl miliardy korun,“ doplnil ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Společnost současně opraví průtah Lechovicemi a po dokončení silnici převede do majetku Jihomoravského kraje.