Řidiči kamionů parkují v ulicích načerno. Olomoucká radnice si na ně posvítí

Olomoucký magistrát plánuje přitvrdit v boji s řidiči kamionů, kteří často porušují předpisy. Podle radnice velké nákladní soupravy nejenže komplikují dopravu, řidiči kamionů navíc často i přes zákaz parkují v noci v ulicích Olomouce. Město se tak postará o častější kontroly kamionů a kvůli problému už iniciovalo vznik pracovní skupiny, která bude situaci řešit.

Situace v Olomouci, ale i dalších městech vypadá tak, že některé firmy po naložení a vyložení zboží okamžitě kamion vyexpedují pryč. Řidič kamionu tak v okolí firem hledá místo, kde by si mohl odpočinout, protože přestávky mají kamioňáci povinné. V Olomouci ale chybí odstavná parkoviště pro nákladní auta a šoféři tak často parkují, kde se dá. 

V Olomouci budou kvůli parkování kamionů probíhat častější kontroly. Městská policie už zaparkovaná nákladní auta kontrolovala v noci na 28. května a zjistila, že ve čtrnácti různých lokalitách parkovalo celkem 67 kamionů. Nejvíc jich bylo na Bělidlech na ploše mezi železnicí a vyústěním ulice Divišova a pak přímo za nákupním centrem Bělidla. 

Místní lidé si stěžují, noční parkování nákladních aut zde způsobuje hluk, rušení a také zvýšené množství odpadků.
Mirek Žbánek
olomoucký primátor

Zákaz parkování po dobu osmi hodin

 V Olomouci platí zákaz parkování kamionů v době od 22 do 6 hodin ráno. V případě, že řidič někde parkuje načerno, je možné mu uložit pokutu na místě. Problematičtější je to, když stojí na soukromém pozemku s vědomím vlastníka, pokuta se pak řeší později právě s majitelem. 

Další omezování průjezdu? I to má své limity

V některých lokalitách Olomouce způsobuje problémy i průjezd těžkých kamionů, jenže jejich omezení není možné všude. Například při cestách ve směru od Šternberka se řidič Olomouci nevyhne, jiná trasa totiž neexistuje. 

Chybí také páté rameno kruhového objezdu u Globusu na vjezdu do města ve směru od Hradce Králové. Nová silnice by odvedla kamiony k nedalekým Moravským železárnám. „Dokud nebude toto páté rameno, nedokážeme zabránit tomu, aby se kamiony, které jedou od železáren, motaly přes Řepčín a najížděly na Erenburgovu ulici,“ řekl primátor Mirek Žbánek (ANO). 

Erenburgova ulice v Olomouci, kterou kamiony projíždí na cestě k železárnám. V těchto dnech se opravuje
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Radnice chce v nejbližší době zamezit průjezdu kamionů v lokalitách, kde to možné je. Jde o okrajové části města jako Nedvězí nebo Topolany. Právě přes tyto místní části řidiči kamionů projíždějí, aby se vyhnuli placení mýtného na dálnici. I v tomto případě by pomohly častější policejní kontroly.  

K problémům dochází často také v ulici Sladkovského, kde sídlí celní správa, kam míří zahraniční kamiony ke kontrole. Na parkovišti je patnáct míst, denně však celníci odbaví zhruba padesát vozidel. Kamiony tak často parkují i v blízkém okolí. 

Spravedlivé pokuty pro všechny hříšníky

Vymáhání pokut není vždy jednoduché, platí to zejména pro zahraniční společnosti. „Důležité je, aby byli v případě porušení nějakých předpisů všichni postihováni stejně, my jsme pro férový přístup,“ řekl ředitel regionálního pracoviště Česmad Lukáš Fojtík s tím, že vymahatelnost pokut je u cizinců skoro nulová. 

Na radnici v Olomouci už vznikla i pracovní skupina, která se bude řešením problémů s kamiony zabývat. Ve skupině je zastoupena městská i státní policie, celní správa, magistrát a sdružení automobilových dopravců Česmad. „Problémy budeme společně řešit a budeme se pravidelně scházet na radnici a hodnotit situaci,“ doplnil primátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 7 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 9 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 21 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 22 hhodinami
Načítání...