Demolice zámečku Schlaraffia v Jablonci se zastavila. Případ může skončit u soudu

Demolice zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou zatím nesmí pokračovat. Práce zastavila policie, o dalším postupu bude muset rozhodnout krajský úřad. Spor možná skončí u soudu. Společnost MALINA - safety je totiž přesvědčena, že bourala oprávněně a je připravena se soudit, uvedl spolumajitel firmy Radek Malina. Firma pozemek s vilou koupila v roce 2006, využít ho chce k rozšíření výroby, které už současná budova nestačí.

Částečně zdemolovaný zámeček Schlaraffia
Zdroj: Radek Petrášek

„Jsme přesvědčeni o tom, že povolení k odstranění stavby nabylo právní moci. Město se podle našeho názoru odvolalo pozdě. A vzhledem k tomu, že ze strany města byla snaha účelově znovu otevřít kauzu na ministerstvu kultury, tak jsme podnikli krok, který nás sice netěší, ale podle našeho názoru byl zcela legální,“ řekl Malina.

Snahy města prohlásit objekt kulturní památkou dohnaly podnik k urychlení demoličních prací, protože se vlastníci obávali, že řízení na další roky rozvoj firmy zastaví. Zámeček z počátku minulého století tak přišel v sobotu o věž i střechy.

Primátor tvrdí, že odvolání bylo podáno včas

Podle vedení firmy podala radnice odvolání pozdě. Na dokumentu je razítko doručení až 11. dubna, lhůta ale končila o den dřív. To ve čtvrtek potvrdila i vedoucí oddělení životního prostředí a státní památkové péče magistrátu Jana Vrabcová.

Podle primátora Milana Kroupy bylo ale odvolání odesláno 10. dubna. „Podával jsem ho prostřednictvím datové schránky,“ uvedl. Demoliční výměr tak podle úředníků nenabyl právní moci a MALINA - safety nesměla začít s bouráním. Firmě hrozí pokuta půl milionu korun od stavebního úřadu a navíc i trestní stíhání. Prostor totiž nebyl při demolici dostatečně zabezpečený.

Zámeček nedaleko autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 jako sídlo jednoho z klubů pánského spolku Schlaraffia. Byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla jen pronajímalo. Budova byla postavena v historizujícím slohu. Ministerstvo kultury v minulosti památkovou ochranu neschválilo, přesto se město snažilo budovu zachránit.

Vlastník ale objekt ve svém areálu prodat nechtěl. Firma navrhovala, že z objektu ponechá dominantní přední část s věží a cimbuřím, zadní část chtěla zbourat a postavit tam halu pro výrobu a sklady. Strany se nedohodly a je pravděpodobné, že i zbytek vily půjde nakonec k zemi.