Firma začala bourat zámeček v Jablonci. Podle radnice na to nemá platné povolení

Pokuta maximálně půl milionu korun hrozí společnosti MALINA-safety za zbourání zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou, pokud se prokáže, že k tomu neměla povolení. V pondělí to řekla mluvčí magistrátu Adéla Říhová. Stavební úřad sice 14. března firmě povolení k demolici vydal, město Jablonec se však proti rozhodnutí odvolalo. Bez ohledu na to začala firma v sobotu budovu v sousedství autobusového nádraží bourat. Podle spolumajitele firmy Radka Maliny je však povolení k demolici platné, protože se město odvolalo pozdě.

„Historickou hodnotu objektu, o kterou se město opírá, nijak nepotvrdilo ani ministerstvo kultury. I na základě této skutečnosti jsme zažádali o povolení k odstranění stavby, které jsme v březnu letošního roku získali a proti kterému se v zákonné lhůtě 15 dnů nikdo neodvolal,“ uvedl Malina na internetových stránkách firmy. Odvolání primátora podle něj přišlo až po zákonné lhůtě.

Tajemník magistrátu Marek Řeháček odmítá, že by odvolání města přišlo pozdě. „Jsme přesvědčeni o tom, že bourali neoprávněně, že povolení nebylo pravomocné. V tuto chvíli je připravena spisová dokumentace k předání na Liberecký kraj, kde budou muset rozhodnout,“ řekl Řeháček.

Video Události ČT: Firma začala bourat zámeček v Jablonci
video

Události: Firma začala bourat zámeček v Jablonci

Radnice: Demolice nebyla zabezpečená, kusy zdí padaly do cesty

Zda měla firma oprávnění budovu zbourat, vyšetřuje policie, magistrát navíc kvůli demolici zvažuje trestní oznámení. Podle mluvčí magistrátu Adély Říhové nebyl prostor při demolici v sobotu dostatečně zabezpečený, celé kusy zdí padaly na komunikaci, po které chodí lidé a jezdí autobusy na blízké nádraží. V blízkosti demolice se navíc v sobotu konaly trhy.

„Přijeli s těžkou technikou na soukromý pozemek města, neměli tam co dělat, budovu strhnuli na pozemek města. Způsobil obecné ohrožení, protože ta budova spadla na silnici za lidi, máme k tomu dokonce dokumentaci,“ uvedl primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO).

Video Zámeček v Jablonci spolku Schlaraffia. Podle radnice na to nemá platné povolení
video

Zámeček v Jablonci spolku Schlaraffia padl k zemi. Podle radnice neoprávněně

Zámeček v Jablonci chátrá už delší dobu. Před 11 lety se tehdejší vlastník dohodl s vedením radnice na obnově zámečku, který se měl stát součástí obchodního, výrobního a administrativního centra. K rekonstrukci ale nedošlo. Vlastník se pak snažil objekt prodat, nabízel budovu městu nebo jiným zájemcům za korunu s tím, že si zámeček rozeberou a znovu postaví jinde. Zájem ale nebyl, náklady by byly velké. 

O koupi uvažovalo bývalé vedení města. Nakonec však o budovu neusilovalo, protože byla podle bývalého primátora Petra Beitla (ODS) v takovém stavu, že ji nebylo možné zachránit nebo jen pomocí příliš nákladné rekonstrukce.

„Jako rodilí Jablonečané jsme měli zájem dohodnout se na kompromisu, který by zachoval alespoň částečně budovu a současně umožnil další rozvoj naší firmy. Bohužel, požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní,“ dodal Malina.

Ministerstvo letos začalo znovu řešit zápis do seznamu kulturních památek

Jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO) se v sobotu ohradil proti demolici. „Dnes se v našem městě stalo něco, co nelze přehlédnout. Společnost MALINA-safety se bez povolení stavebního úřadu rozhodla zbourat zámeček Schlaraffia. V dnešních velmi časných hodinách proto nechala zbořit věž zámečku do té míry, aby celý objekt pravděpodobně nenávratně poškodila, a nemohlo tak již nikdy dojít k jeho rekonstrukci,“ uvedl Kroupa.

Mluvčí liberecké krajské policie Vladimíra Šrýtrová v sobotu řekla, že policisté ráno obdrželi podnět od občanů, kteří jim bourání objektu nahlásili. „Demolice byla dočasně pozastavena, okolnosti prověřujeme,“ uvedla Šrýtrová. Organizátoři bouracích prací na místě podle jejích slov měli povolení k demolici. „Práce jsme ale zastavili, abychom si mohli ověřit všechny okolnosti, zda je povolení platné anebo zda tam není nějaké odvolání,“ dodala mluvčí policie.

O zapsání objektu na seznam kulturních památek neúspěšně usilovala v roce 2013 petice, kterou v Jablonci podepsalo na tři tisíce lidí. Soud, který se případem také zabýval, rozhodl, že se věcí už ministerstvo kultury zabývat nemusí.

Ministerstvo se ale možností zápisu na seznam kulturních památek začalo znovu zabývat letos poté, co primátor jednal s ministrem Antonínem Staňkem (ČSSD). Uvedla to mluvčí Říhová. Resort kultury zatím podle ní nerozhodl. Na objekt v areálu MALINA-safety byl vydán demoliční výměr, který je stále pozastavený, neboť Krajský úřad v Liberci zatím nerozhodl o odvolání proti demolici, dodala Říhová.

„S ohledem na to, že se v jabloneckých poměrech jednalo o velmi unikátní stavbu, snažil jsem se od nástupu do funkce primátora tuto stavbu ve spolupráci s dalšími jabloneckými patrioty pro nás všechny uchovat. Za tímto účelem jsem se i osobně odvolal proti demoličnímu výměru a rovněž jsem navštívil ministra kultury s žádostí o prohlášení této budovy za státem chráněnou památku, které ministerstvo kultury právě zpracovává,“ sdělil Kroupa.

Zámeček u autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 jako sídlo jednoho z klubů pánského spolku Schlaraffia. Byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla jen pronajímalo. Jde o jedinou dochovanou architektonickou památku spolku, který vznikl v roce 1859 v Praze. Šlo o jakýsi anglický klub „peciválů“ v českých podmínkách.

Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovala osobnosti, které se zasazovaly o realizaci všeobecně prospěšných projektů a také je finančně podporovaly.

Dům je architektonicky i historicky cenný

Zámeček není kulturní památkou, přesto je podle památkářů cenný. „Už z toho důvodu jsem podával před zhruba osmi lety návrh na prohlášení za kulturní památku, následně jsem i podával rozklad proti tehdejšímu rozhodnutí ministerstva kultury. Cenný je ten dům jak z pohledu historického, tak z pohledu architektonického,“ řekl ředitel libereckého pracoviště Národního památkového úřadu Miloš Krčmář.

Stavem budovy byl v sobotu zděšený. „Jsou pryč střechy, je pryč věž, takže v tuhle chvíli je otázka, zda je šance ho zachránit, já si myslím, že asi moc ne,“ dodal.