Za obřím požárem chemičky v Liberci byl podle policie zaměstnanec. Chtěl si odlít chemikálie

Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou letech jednoho z tehdejších zaměstnanců. Chtěl si jen načerpat – zcela v rozporu s podnikovými předpisy – nějaké chemikálie, přitom ale kvůli neodborné manipulaci nastal elektrostatický výboj a vznikl požár se škodou za více než sto milionů korun. Muži teď za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí až osm let vězení.

Požár Severochemy v Liberci
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Mohutný požár vypukl v areálu Severochemy 29. května 2017 po poledni. Oheň se rychle šířil a provázely ho četné výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby.

Záchranná služba tehdy odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Zraněn byl i jeden z hasičů. Z továrny a jejího okolí evakuovala policie 50 lidí.

Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Lidské pochybení bylo jen jednou z možných verzí, které vyšetřovatelé posuzovali. Nakonec se potvrdilo.

„Veškeré znalecké posudky i odborné vyjádření potvrdily, že požár vznikl v souvislosti s protiprávní činností jednoho ze zaměstnanců,“ doplnila krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Krádeží chemikálie za zhruba 3 tisíce korun způsobil milionové škody.

Severochema vyčíslila veškeré škody způsobené požárem i následnou odstávkou provozu na zhruba 140 milionů korun. Muž, který podle policie požár způsobil, podal podle obchodního ředitele firmy Romana Oberera krátce po požáru sám výpověď.