Byznysmena Zátorského navrhla žalobkyně poslat na 10 let do vězení. Kvůli záložně Unibon

Deset let ve vězení se zvýšenou ostrahou navrhla soudu žalobkyně pro jednoho z kdysi nejvlivnějších lidí na Ostravsku – Daneše Zátorského. Podle státní zástupkyně Zátorský a jeho nejbližší spolupracovníci David Rusňák a Radek Hradil připravili spořitelní a úvěrové družstvo Unibon o více než 120 milionů korun.

Pro Davida Rusňáka požaduje žalobkyně 8 let vězení a pro Radka Hradila 7 let. Na rozdíl od státní zástupkyně obžalovaní požadují zprošťující rozsudky. Tvrdí, že jednali v souladu se zákonem.

Daneš Zátorský, bývalý kriminalista, se stal jedním z nejmocnějších byznysmenů na Ostravsku. Působil v čele několika firem, které postupně zkrachovaly. Byly mezi nimi stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinky Job Air - Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic.

Firmy, které mu patřily, nebo v nichž měl podíl, si v letech 2005 až 2011 braly v Unibonu úvěry. Podle obžaloby přitom uváděly nepravdivé informace, tajily vazby, které mezi sebou měly, a neplánovaly, že by úvěry splatily.

Zátorský měl v Unibonu podíl a působil v úvěrové komisi. „Dá se říci velmi zjednodušeně, že v podstatě Unibon sloužil pro řadu firem spojených s obžalovaným Danešem Zátorským jako taková pokladnička. Když měli potřebu nějakých finančních prostředků, de facto bez jakýchkoli povinností na straně dlužníka, tak byl poskytnut úvěr v Unibonu,“ řekla Bilíková.

„Nemůžu se z toho vzpamatovat. Mně připadalo, že paní státní zástupkyně celou dobu líčení u soudu nebyla přítomna,“ sdělil obžalovaný Daneš Zátorský.

Zdánlivě správně účtované transakce

Podle žalobkyně Brigity Bilíkové se finanční trasakce v souvislosti se záložnou Unibon, v níž měl podíl Zátorský, zdánlivě jevily jako v pořádku, ve skutečnosti však mělo jít o důmyslný tunel.

Firmám, ve kterých měl majetkovou účast, byly poskytnuty úvěry, které nebyly splaceny ve valné míře, ve výši minimálně 130 milionů korun, z nichž nebylo zaplaceno téměř ničeho.
Brigita Bilíková
žalobkyně

Zátorský ale tvrdí, že všechna obvinění byla obhajobou vyvrácena. „Všechny podklady, které o této věci hovořily, byly vyvráceny, divím se,“ uvedl u soudu.

Někdejší ředitel Unibonu David Rusňák, kterému žalobkyně navrhla osm let vězení, k soudu nepřišel. O rok méně požaduje žalobkyně pro dalšího manažera Radka Hradila.

Unibon kritizovala Česká národní banka

Záložna Unibon zkrachovala před šesti lety. Téměř 4500 lidí v ní uložilo přes dvě miliardy korun. „Unibon spořitelní a úvěrní družstvo dlouhodobě porušovalo limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění Českou národní bankou,“ doplnila Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

Trestní oznámení na vedení záložny podala konkurzní správkyně. Vyšetřování pak policistům a státní zástupkyni trvalo pět let.

„Kvůli kauze Unibon je před soudem dalších sedm bývalých spolupracovníků Daneše Zátorkého. Například dva ředitelé zkrachovalé stavební společnosti VOKD. Údajně se podíleli na podvodech v záložně,“ doplnil redaktor České televize Jiří Loučka.

Polsko vydalo Zátorského do ČR

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 8 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 15 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 20 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 22 hhodinami
Načítání...