Viník neznámý. Policie odložila případ kebabové otravy

Policie nenašla viníka otravy jídlem v bistru v Hradci Králové ze začátku června. Vyšetřovatel případ odložil. Po požití kuřecího kebabu se zeleninou onemocnělo 81 lidí. Z nich 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Policie případ vyšetřovala pro podezření ze spáchání přečinu ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Akutní otravu lidem způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. S odkazem na zjištění hygieniků policie uvedla, že ke kontaminaci masa prokazatelně došlo v provozovně. „Bakterii zlatého stafylokoka do provozovny zavlekl některý ze zaměstnanců v nějakém drobném kožním defektu,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Z pozitivních výsledků stěrů z ranek na rukou jednotlivých zaměstnanců však podle kriminalistů nešlo zjistit, který ze zaměstnanců ji do prodejny prvotně zanesl, a kdo byl kontaminován až druhotně při práci.

„Současně nebylo prokázáno zavinění konkrétní osoby, která by svou prací na prodejně, byť z nedbalosti, zapříčinila masivní namnožení bakterie s produkcí enterotoxinu typu A,“ uvedla Kormošová.

Bistro v centru Hradce Králové zavřel v úterý 5. června odpoledne sám provozovatel poté, co v nemocnici přibývalo přiotrávených lidí. Hygienici následně uzavření provozovny potvrdili. Po odložení případu policií budou dál řešit pochybení v provozovně, která zjistili při kontrolách.