Někteří voliči v Ostravě dostali poškozené hlasovací lístky. Tisíce z nich jsou děravé

Někteří voliči dostali v Ostravě děravé hlasovací lístky pro nadcházející komunální volby 5. a 6. října. Zjistili to úředníci magistrátu, kteří je distribuovali. Podle mluvčí magistrátu Andreji Vojkovské jsou takto poškozeny až tisíce lístků.

Na děravé lístky úředníci narazili při náhodné kontrole, při následné rozsáhlejší prohlídce se ukázalo, že nejde o ojedinělý případ.

„Úředníci zjistili mechanické poškození některých listů, konkrétně proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti. Jednalo se o hlasovací lístky pro volby do Zastupitelstva města Ostravy, které jsou označeny barevným pruhem po levé straně.“

Andrea Vojkovská

mluvčí magistrátu

Poškozený hlasovací lístek si může volič vyměnit u příslušného městského úřadu podle místa trvalého bydliště nebo si vyžádat nový přímo ve volební místnosti.

Podle mluvčí je pro voliče lepší si lístek vyměnit, protože neobsahuje všechny informace. Jeho platnost či neplatnost pak podle Vojkovské záleží na posouzení okrskové komise. 

V Ostravě volí stovky tisíc lidí

Volit může v Ostravě až 251 tisíc oprávněných voličů. S nalezením správné volební místnosti jim může pomoci interaktivní aplikace nazvaná Kam mám jít volit. „Aplikace po zadání adresy s ulicí a číslem popisným ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Informace o adresách a volebních okrscích jsou přebírány a denně aktualizovány z informačního systému územní identifikace vedeného na Českém úřadu zeměměřickém a katastrálním,“ dodala mluvčí.

O přízeň voličů se letos v Ostravě bude ucházet 15 uskupení. Před čtyřmi lety šlo do voleb 18 subjektů. Ostravské zastupitelstvo má 55 členů. Před čtyřmi lety v komunálních volbách zvítězilo hnutí ANO, které získalo 21,34 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhá ČSSD obsadila v zastupitelstvu se ziskem 16,21 procenta 12 křesel. Po deseti mandátech získaly KSČM a Ostravak, obě uskupení měla necelých 14 procent hlasů. Čtyři mandáty má ODS a KDU-ČSL. Jejich zisk se pohyboval kolem šesti procent.

ANO nejprve sestavilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL. Primátorem se stal Tomáš Macura z ANO. Po roce se ale spojení rozpadlo a sociální demokraty v koalici nahradilo hnutí Ostravak a ODS. ČSSD tak poprvé od roku 1990 ztratila místo ve vedení největšího moravskoslezského města.