Brno vymýšlí bytové družstvo pro mladé. Slibuje jim stovky nových bytů

Zastupitelé Brna schválili koncepci družstevního bydlení pro mladé. Projekt má pomoci získat byty lidem do 36 let, kteří sice nedosáhnou na hypotéku, ale mají na splácení. Město a zájemci by založili družstvo, které by si vzalo hypotéku, za niž by postavilo byty. Město začne přijímat žádosti elektronickou formou od 1. října.

Město by mělo díky schválené koncepci bydlení pro mladé postavit stovky nových bytů. Do čtyř let by měly vyrůst bytové domy například Na Kaménkách v městské části Černovice, na Kamenném vrchu v Novém Lískovci nebo na Západní bráně ve Starém Lískovci.

Založením bytového družstva bude město garantovat lepší podmínky vyjednané s bankou nebo dodavateli pro výstavbu domů. „Razantně vyrostly ceny bytů, Česká národní banka zpřísnila pravidla pro udělování hypoték, a proto dneska mladá rodina na hypotéku nedosáhne. Ale zároveň ten objem finančních prostředků na splácení měla. Chceme jim proto pomoci,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle Petra Hladíka, který tento typ bydlení navrhl, má vstup do družstva několik podmínek. Lidé české národnosti nebo z členského státu Evropské unie musejí být ve věku od 18 do 36 let. Příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35 000 do 50 000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.

Vklad do družstva bude od 400 tisíc do 700 tisíc korun. Původní vklad družstevníka se odečte od ceny bytu a zbylou část budou muset lidé v měsíčních splátkách doplatit. Po zaplacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. Domy se budou stavět na pozemcích města.

Brno vlastní skoro třicet tisíc bytů. Je to asi patnáct procent z celkového počtu bytů ve městě. Většinu spravují městské části, kterých je v Brně 29.