Kvůli propagaci výsypek čelí severočeští zastupitelé trestnímu oznámení

Ústí nad Labem – Policie dostala trestní oznámení na většinu členů minulého zastupitelstva Ústeckého kraje. Podal ho bývalý krajský předseda KDU-ČSL Leo Steiner na zastupitele, kteří podpořili 24milionový příspěvek na propagaci cestovního ruchu. Dopustili se podle něj porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Odkázal i na rozhodnutí Regionální rady Severozápad, která na projekt odmítla dát evropskou dotaci. Zastupitelé tvrdí, že odmítnutí dotace není důkazem zločinnosti zakázky.

Snaha prosadit dotaci z ROP Severozápad na turistickou propagaci rekultivovaných lokalit přivedla bývalého náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu prozatím před soud. Leo Steiner, který proslul kritikou rozdělování evropských dotací v krajích, chce před soud postavit také Koudovy bývalé kolegy z krajského zastupitelstva.

I když ani kritizovaná rada ROP dotaci projektu nepřiznala, kraj se nakonec rozhodl podpořit propagaci rekultivovaných výsypek ze svého. Zakázku získala společnost, která vznikla pouze o tři týdny dříve. Součástí propagace rekultivovaných území měl být film, televizní spoty či plakáty a letáky.

„Domnívám se, že vědomě podpořili projekt, který byl od svého počátku pochybný, a později se ukázalo, že i podvodný,“ řekl Leo Steiner. Jeho trestní oznámení míří proti 28 členům minulého zastupitelstva z ČSSD, KSČM a ODS, kteří propagaci rekultivací podpořili.

Lidé, kteří podle Steinera spáchali zločin, to odmítají. Podle zastupitele Jaroslava Foldyny (ČSSD) nevyplývá z toho, že regionální rada dotaci na propagaci rekultivovaných lokalit nepodpořila, že jde o nezákonnou zakázku. „My bychom to stejně realizovali, dotační peníze nebyly podmínkou realizace. My jsme jen využili výzvy a požádali o dotaci,“ řekl Foldyna.

Sám Foldyna před hlasováním proti projektu ostře vystupoval, přesto nakonec hlasoval pro jeho zaplacení. Jednotlivé výhrady mu prý vysvětlili odborníci. Agentura podle něj odvedla „poměrně kvalitní a slušnou práci“. Škoda podle jeho názoru kraji nevznikla.

Trestní oznámení se týká i hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM). Ten upozornil, že kdyby zastupitelé proplacení peněz neschválili, hrozil kraji soud. „Firma, která to dělala, už nějakou práci odvedla a na zastupitelstvu jsme rozhodovali o narovnání. Kdybychom jim nezaplatili, tak by po nás něco soudně vymáhali,“ řekl hejtman. Propagaci rekultivovaných oblastí považuje za dobrý nápad, kraj by se k němu podle Bubeníčka mohl ještě vrátit.

Ministerstva chtějí náhradu škody 300 milionů

Steiner, který neúspěšně kandidoval do sněmovny v čele ústecké kandidátky KDU-ČSL, v minulosti působil na Úřadu Regionální rady Severozápad. Po několika měsících odešel a kritizoval způsob, jakým se evropské peníze v regionech rozdělují – velkou moc mají politici z vedení krajů, které jsou přitom současně příjemci dotací. Systém označil za „ryze korupční“.

Tehdejší ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart (tehdy ODS) ale kritiku odmítl s odkazem na Steinerovu politickou příslušnost a úmysl kandidovat v krajských volbách, které se blížily. Do nich ale Leo Steiner nakonec nešel.

Markvart, stejně jako tehdejší náměstek hejtmanky Kouda a další lidé z dotačního úřadu, později skončil v rukou policie. Loni v prosinci na ně podal státní zástupce žalobu pro zneužívání pravomocí úřední osoby a poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Ministerstva financí a pro místní rozvoj se k žalobě přidala a žádají náhradu škody – více než 300 milionů korun. Škoda vznikla, když Evropská komise pozastavila tok peněz do ROP Severozápad kvůli podezřením ze špatného využívání dotací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 5 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 10 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 11 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
před 16 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
13. 1. 2026
Načítání...