Expremiéra Sobotku prodej OKD Bakalovi překvapil. Před poslanci vypovídali i Rusnok a Grégr

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci OKD si na páteční odpoledne pozvala bývalého premiéra a ministra financí Bohuslava Sobotku. Ten zopakoval, že prodej státního podílu OKD firmě Karbon Invest se uskutečnil v souladu s pravidly. Následný přeprodej Bakalovi ho prý ale překvapil. Během dopoledne pak vypovídali také bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr a guvernér ČNB Jiří Rusnok, který byl v minulosti ministrem financí i šéfem resortu průmyslu a obchodu.

Video Události
video

Události: Expremiéři k OKD

Sobotka coby tehdejší ministr financí bývá kvůli prodeji minoritního podílu státu v OKD v roce 2004 firmě Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy terčem kritiky. Koláček a Otava však podle něj žádným způsobem nesignalizovali ministerstvu financí ani vládě, že si nechtějí OKD ponechat, řekl Sobotka. Poznamenal, že Koláček s Otavou dlouhá léta pracovali na tom, aby získali v OKD většinu.

Expremiér upozornil na to, že privatizace OKD začala už začátkem 90. let, kdy byly do společnosti vloženy i desítky tisíc hornických bytů. Zásadní zlom podle něho přišel v roce 1996. „Stát rozdával akcie OKD zadarmo tak dlouho, až přišel o majoritu,“ řekl. 

„Je absurdní, že je kritizováno naše rozhodnutí, kdy jsme za minoritní podíl dostali více než čtyři miliardy korun.“

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bývalý premiér české vlády

Menšinový podíl stát prodal v roce 2004. Podle Sobotky už tehdy ovšem stát nemohl firmu OKD ovlivňovat, privatizaci minoritního Karbon Investu byla podle něho logická, když tato firma už OKD kontrolovala.

„Jsem přesvědčený i po 14 letech, které uplynuly od prodeje minoritního podílu v OKD, že všechno proběhlo v souladu se zákonem, v souladu se soutěžními pravidly Evropské unie,“ zdůraznil Sobotka. Hájil i cenu 4,1 miliardy korun, byla vyšší než stanovená v posudcích, více peněz podle něho tehdy nikdo nenabízel.

Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti následně převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Neveřejnými výslechy svědků pokračovala 27. července v Praze schůze sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD. Na snímku je bývalý premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na zasedání

Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Sobotka pochybení při prodeji menšinového státního podílu v OKD opakovaně odmítá. Před soudem jako svědek loni uvedl, že kvůli privatizaci by měl být souzen ten, kdo rozhodl o tom, že stát v OKD přišel o majoritu. Stalo se tak ve druhé polovině 90. let.

Souzeni by měli být podle Sobotky také lidé, kteří z firmy po roce 2004 vyvedli obrovské peníze. Privatizaci menšinového podílu hájil například tím, že se prodal za nejvyšší nabízenou cenu.

Další bývalé ministry grilovali poslanci hodinu 

Rusnok strávil dopoledne před sněmovní komisí k privatizaci těžební společnosti OKD přes hodinu. Co poslancům říkal, nechtěl s ohledem na uzavřené jednání komise prozradit. Pouze uvedl, že poslanci se ho ptali na to, na co se ptát mají. „To je jejich role. Detaily vám sdělovat nemůžu, protože je to uzavřené. Ptali se mě na to, co si pamatuju, a já jsem jim řekl, co si pamatuju. Co si nepamatuju, jsem jim neřekl. Tím to skončilo,“ řekl.

Po Rusnokovi předstoupil před členy komise další bývalý ministr Miroslav Grégr. Vypovídal zhruba stejnou dobu jako Rusnok, dolní komoru opustil bočním vchodem a novinářům se vyhnul.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr přichází 27. července 2018 v Praze na neveřejné zasedání sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžební společnosti OKD

Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Slyšení před sněmovní vyšetřovací komisí absolvovalo tento týden již několik bývalých politiků a státních úředníků z doby, kdy se o privatizaci OKD rozhodovalo. Byl mezi nimi někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina, bývalý zaměstnanec Fondu národního majetku Jan Juchelka nebo bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD).

„Z dnešního pohledu to samozřejmě vypadá hrůzostrašně. Tenkrát jsme si mysleli, že to koupí pan (Viktor) Koláček a že se bude těžit dalších 100 let, jak říkal vždycky. A to, že to prodal panu (Zdeňku) Bakalovi, to dneska dobře nevypadá, rádi z toho nikdo nejsme.“

Martin Pecina

bývalý ministr vnitra

Ve čtvrtek před komisí vystoupil také Vladimír Špidla (ČSSD), který byl premiérem v době, kdy se chystal prodej minoritního státního podílu v OKD společnosti Karbon Invest.

Komise zkoumá převod cenných papírů

Členové sněmovní komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá Sobotka kritizován. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku.

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Případem se zabývá soud, podle žalobce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Soud začátkem května nepravomocně osvobodil znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD investiční skupině RPG Industries vedené Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. Loni se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.