Před vyšetřovací komisí k OKD vypovídal zástupce Fondu národního majetku i expremiér Špidla

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci společnosti OKD pozvala na čtvrtek k výslechu pět lidí. Během dopoledne přišel na řadu bývalý zaměstnanec Fondu národního majetku (FNM) Jan Juchelka. Člen komise Leo Luzar (KSČM) obecně zhodnotil debatu s Juchelkou jako docela zajímavou. Do dolní komory pak dorazil také právník Radek Pokorný a vpodvečer i bývalý premiér Vladimír Špidla.

Video Události
video

Události: Ve sněmovně se šetří okolnosti privatizace OKD

V odpovědích na dotazy se odkazoval podle předsedy komise Lukáše Černohorského (Piráti) na advokátní tajemství. „Pan Pokorný se odkázal na to, že je vázán advokátním tajemstvím, což komise musí respektovat,“ řekl Černohorský. Celkově prý ale výslechy svědků plní jeho očekávání. 

Pokorný při příchodu do sněmovny nechtěl na dotazy novinářů odpovídat. Pokorného advokátní kancelář podle Mladé fronty DNES si společnost Karbon Invest najala na přípravu podkladů pro Evropskou komisi. Karbon Investu údajně zadal zpracování někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl v době prodeje minoritního státního podílu ministrem financí.

Před Pokorným komise vyslechla bývalého zaměstnance Fondu národního majetku (FNM) Jana Juchelku. Juchelka působil ve Fondu národního majetku (FNM) od poloviny 90. let a v době, kdy se vyjednávalo o prodeji menšinového státního podílu těžařské společnosti firmě Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy, byl předsedou výkonného výboru fondu. FNM připravoval privatizační smlouvu. U soudu v kauze OKD Juchelka využil práva nevypovídat.

Před komisí vystoupil i Vladimír Špidla

Svědčit přišel i někdejší premiér a později eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD). Špidla byl ministerským předsedou v době, kdy se prodej minoritního státního podílu v OKD společnosti Karbon Invest chystal. Vypovídal zhruba dvě hodiny. Otázky se podle něho týkaly právě doby, kdy působil ve vládě.

„Jednání komise je uzavřené a z toho důvodu vám žádné podrobnosti neřeknu,“ uvedl před novináři. Špidla nechtěl ani hodnotit svůj současný prodej minoritního podílu státu v OKD, když odpověděl, že k tomu žádné komentáře dávat nebude. „Základní situace vznikla privatizací v roce 1996. Tím byly karty rozdané,“ podotkl pouze. Ve druhé polovině 90. let stát ztratil v OKD většinu.

Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun v květnu 2004 neschválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O čtyři měsíce později kabinet Stanislava Grosse schválil prodej firmě Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je i plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a osob.

Video Studio ČT24
video

Člen komise Klaus (ODS): Je předčasné to hodnotit

Člen komise Klaus (ODS): Je předčasné to hodnotit

Člen komise Hájek (ANO): Svědci se možná mohli pozvat dříve. Je doba dovolených

Bývalý náměstek Pecina: Já to neprivatizoval, za privatizaci byl zodpovědný jiný náměstek

Černohorský (Piráti) o sněmovní komisi k OKD

Privatizací menšinového podílu v OKD se zabývá soud. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud začátkem května nepravomocně osvobodil znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ceny podílu. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy FNM Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Státní zástupce se proti tomu odvolal.