V Hradci začali dělníci rozebírat most ve Svinarech, který je v havarijním stavu

V Hradci Králové začali v pátek stavbaři rozebírat Most plukovníka Šrámka ve čtvrti Svinary. Most je v havarijním stavu, do konce roku ho má nahradit nová mostní konstrukce. Pro auta byl most uzavřený od ledna 2017, pak už na něj mohli jen pěší a cyklisté. Polovina původního nýtovaného mostu z roku 1907 zůstane zachována jako doklad mostního stavitelství počátku 20. století.

Pro auta byl most uzavřený už od ledna 2017
Zdroj: ČT24

Investorem nového mostu za 78 milionů korun je Královéhradecký kraj. Nový most o rozpětí 75 metrů bude mít jen jedno pole. Plány počítají se dvěma jízdními pruhy pro automobily a jednostranným chodníkem.

V pátek začali stavbaři za pomoci velkého jeřábu rozebírat část mostu od pravého břehu ke středovému pilíři. Postupně autogenem odřezávali zhruba desetimetrové díly mostu a skládali je na pravý břeh, kde je další parta dělníků rozřezávala. „První odříznutá část vážila asi 19 tun,“ uvedl jeden ze stavbařů.

V neděli by měli stavbaři ve dvou kusech sundat levou část mostu, která zůstane zachována. Zachované části i část středového pilíře pak získá od kraje město Hradec Králové. Zatím bude mostové pole složeno na levém břehu řeky a radnice pro něj bude hledat další využití. „Mohlo by sloužit například ve Svinarech na nábřeží. Mohl by se do něj zabudovat bufet či půjčovna lodí,“ uvedl už dříve hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Lávka pro pěší je několik metrů od mostu a zůstane v provozu
Zdroj: ČT24

Lávka pro pěší se posunula a zůstane v provozu

Už v květnu pak stavebníci z mostu oddělili lávku pro pěší a cyklisty a přesunuli ji asi o šest metrů po proudu řeky. Uprostřed ji navíc podepřeli provizorním pilířem, aby ji mohli dál využívat pěší a cyklisté.

/*json*/{"map":{"lat":50.210371634278985,"lng":15.90354780000007,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.21586422999121,"lng":15.908139741833565,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Svinarský most je důležitý pro dopravu ve východní části stotisícového Hradce Králové. Nejbližší mosty přes Orlici jsou na silničním okruhu města a pak až v Krňovicích. Most spojuje části Svinar na obou stranách řeky, využívají ho i obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Řidiči jej používají jako zkratku při cestě z jižní části města směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu.