Slušní lidé v problémech. Hnutí nedodalo výroční zprávy a hrozí mu zrušení

Brněnské krajně pravicové hnutí Slušní lidé nedodalo výroční zprávu o financování za rok 2017. Hrozí mu za to pokuta až dva miliony korun. Kromě toho však hnutí, které nedávno upoutalo pozornost narušením inscenace Naše násilí a vaše násilí na brněnském divadelním festivalu, neodevzdalo ani výroční zprávu za rok 2016. Za to mu může být pozastavena činnost, případně může být i rozpuštěno.

Člen Hnutí Slušní lidé opouští Divadlo Husa na provázku
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

Povinnost odevzdat zprávu za loňský rok měly politické strany do dubna. Hnutí Slušní lidé počátkem minulého týdne tvrdilo, že zprávu o financování Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí poslalo.

Tomáš Hudečka z vedení úřadu však uvedl, že zpráva nedorazila ani počátkem tohoto týdne, přestože hnutí k jejímu odevzdání vyzval. Podle Hudečka bude následovat správní řízení s možnou pokutou, v případě nedodání zprávy lze podat podnět k pozastavení činnosti. Rozhodovala by o něm vláda, která podává návrh soudu.

Podle Kláry Pěknicové z tiskového oddělení ministerstva vnitra přistoupí Nejvyšší správní soud k pozastavení činnosti v případě neplnění povinností týkajících se výroční zprávy pouze při opakovaném porušení povinnosti. To znamená pokud nebyla alespoň dva roky po sobě předložena vůbec nebo v plnosti stanovené zákonem.

Rozhodne se až po komunálních volbách

Vláda zatím u Slušných lidí nerozhodla o podnětu na pozastavení činnosti za nedodanou zprávu za rok 2016 s ohledem na to, že se konaly volby parlamentní a poté prezidentské, na podzim jsou v plánu komunální a senátní.

„Nelze pozastavit činnost strany a hnutí nebo je rozpustit v době ode dne vyhlášení celostátních voleb do Poslanecké sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu, zastupitelstev měst a obcí a zastupitelstev vyšších územních samosprávných celků nebo volby prezidenta republiky do desátého dne po posledním dni těchto voleb,“ vysvětlila Pěknicová.

Podle ní se bude vláda zabývat návrhy na pozastavení činnosti a rozpuštění některých politických stran a hnutí až po podzimních komunálních a senátních volbách. „Případné nepředložení finanční zprávy politického hnutí Slušní lidé i za rok 2017 by nemělo mít dopad na jeho kandidaturu,“ dodala Pěknicová.

Pokud by hnutí získalo mandáty ve volbách, jeho členům by zůstaly. Jestli však Slušní lidé nepošlou výroční zprávy dva roky po sobě, hrozí jim rozpuštění a dohledový úřad jim může dát až dvoumilionovou pokutu.

Hnutí vzniklo předloni kolem trojnásobného mistra ČR v kickboxu Zdeňka Pernici, má kolem desítek členů. Ministerstvo vnitra zahrnulo Slušné lidi do zprávy o extremismu, hnutí ho za to žaluje. Kolem Pernici se pohybují lidé z prostředí boxu a bojových sportů, bezpečnostních agentur a média uvádějí, že součástí jsou i lidé z fotbalových hooligans, kteří měli problémy se zákonem.