
Události ČT: Na Znojemsku mají pořadníky na napouštění bazénů
Omezení napouštění bazénů v obcích trápí jen malé množství lidí, samotné sucho ale dělá vrásky všem. Miroslav Tesař za loňské léto na zahrádku vylil tři tisíce litrů vody. Letos počítá s tím, že to bude ještě víc. Snaží se neplýtvat. „Zalíváte a ta voda se stále ztrácí, můžete zalívat pořád,“ postěžoval si.

Kolik lidé spotřebují vody
V Šebrově si musí lidé nosit na hřbitov vodu z domova
Nedostatek srážek i spodní vody trápí také Šebrov na Blanensku, kde vyschla hřbitovní studna, a lidé si proto musí nosit vlastní vodu v lahvích. „Když toho chcete zalít víc, tak jsou to čtyři lahve, to máte šest kilo, co musím donést,“ spočítal obyvatel Šebrova Dalibor Neuwirth.
A problémy jsou i jinde v kraji, nízké průtoky hlásí řeka Jihlava v Ivančicích. „Myslím si, že letos je to o hodně horší, než to bylo loni,“ řekl rybář Miroslav Buchta a za pravdu mu dávají i vodohospodáři.
Vody je v květnu v řekách tak málo, jako bylo loni v srpnu. „V zimě napadlo poměrně málo sněhu, tím pádem se v rámci jarního tání do řek a nádrží nedostalo tolik vody, kolik by se dostat mělo. A tím druhým důvodem je pokračování deficitu srážek umocněného vysokými teplotami,“ vysvětlil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Řeky na jihu Moravy jsou na hranici sucha
Ještě v pátek protékalo Jihlavou třicet procent běžného průtoku vody. Aktuálně už je to jen dvacet sedm. I korytem Rokytné v Moravském Krumlově protéká ani ne čtvrtina toho co běžně. Starosta Tomáš Třetina uvažuje o úplném zákazu čerpání vody z řeky: „V této chvíli se blížíme hranici, na základě které jsme loni vyhlašovali zákaz. Loni to bylo v srpnu, a teď máme začátek května.“
Vůbec nejhůř je na tom Dyje. Její hladina dokonce v některých úsecích klesla pod hranici sucha. Vodohospodáři, starostové i místní upínají oči k obloze. Bez vydatného deště vody v řekách ani sudech pod okapy nepřibude.
Řešení alespoň pro částečnou ochranu před suchem už přes dva roky využívají lidé v ivančickém regionu. Speciální vodárna tam zásobuje domácnosti vodou z podzemní řeky a umí to i z koryta na povrchu. Systém zhruba za půl miliardy ale slouží hlavně pro potřeby lidí, pro zvířata a rostliny musí zemědělci najít jiné zdroje.