Epidemie nekončí. Ošetřovatelka v ústecké zoo se nakazila žloutenkou, v karanténě jsou i opice

Epidemie žloutenky na Ústecku i přes všechna očekávání hygieniků stále nekončí. Po třech týdnech bez jediného případu se „nemocí špinavých rukou“ nakazila zaměstnankyně zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Kvůli možné nákaze jsou v karanténě i opice, které byly s ošetřovatelkou v kontaktu.

Model viru žloutenky
Zdroj: ISIFA/Thinkstock

Kromě lidí, kteří s ošetřovatelkou ústecké ZOO přišli do kontaktu, platí podle ředitelky ústecké krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové hygienická opatření také pro opice. Veterináři mají totiž obavy, že by se žloutenkou mohly nakazit i ony. Z toho důvodu budou opice nejméně dva měsíce pod dohledem a v karanténě.

Epidemie žloutenky v Ústeckém kraji bude minimálně ještě několik týdnů pokračovat. Inkubační doba onemocnění totiž může přesáhnout měsíc. Konec epidemie proto hygienici vyhlásí až po 50 dnech od poslední nákazy. V těchto dnech jsou pod lékařským dohledem všichni lidé, kteří se dostali do blízkého kontaktu s nemocnými. Lékařské testy ale pokračují i ve vyloučených lokalitách, kde bylo nemocných nejvíce.

Vysoce nakažlivá žloutenka typu A se na Ústecku rozšířila v únoru loňského roku. Od začátku epidemie hygienici napočítali víc než 400 případů. Nejprve se objevila na základních školách a ve vyloučených lokalitách. Nejhorší byla situace na podzim, kdy týdně onemocněly i tři desítky lidí, a to i mimo původní ohniska.