Motolská nemocnice uzavřela kvůli spalničkám urgentní příjem, zdravotníci musí do izolace

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane 15 dní uzavřená. Důvodem je nutná izolace zaměstnanců po kontaktu se spalničkami. Jeden ze zaměstnanců urgentního příjmu se nakazil, ostatní musejí povinně do izolace. Uvedli to zástupci ministerstva zdravotnictví a nemocnice. 

Urgentní příjem ve Fakultní nemocnici v Motole
Zdroj: ČT24

V Motole však i nadále budou přijímat nejzávažnější případy, tedy pacienty s traumatem, polytraumatem, infarktem či mrtvicí. Omezení potrvá do 4. května, netýká se dětského urgentního příjmu.

Opatření se zprostředkovaně dotkne i Středočeského kraje, z něhož nyní záchranáři část pacientů vozí i do pražských nemocnic. Nyní budou muset volit středočeská zdravotnická zařízení.

„Ve Fakultní nemocnici Motol se nám bohužel vyskytl případ u jednoho ze zaměstnanců v rámci urgentního příjmu, což nám poměrně komplikuje situaci,“ uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Všichni zaměstnanci, kteří s tímto člověkem přišli do kontaktu, musí do izolace. Týká se to urgentního oddělení a některých pracovníků zobrazovacích metod, celkem jde zatím o 31 pracovníků, uvedl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Motolská nemocnice je největší zdravotnické zařízení v Česku.

Omezení platí pro lůžkovou část, ambulantní se netýká

Podle náměstka pro zdravotní péči Romana Prymuly je opatření v souladu s hygienickými předpisy. „U všech osob byly zjištěny hodnoty protilátek, bylo zjištěno, že jsou negativní,“ řekl. Kdyby byl test na protilátky pozitivní, znamenalo by to, že lidé jsou před nákazou chráněni a mohou dále pracovat.

Kontakt nastal již minulý víkend, předpisy vyžadují celkem 21 dní izolace, část z toho již uběhla. „V tuto chvíli bude izolace trvat dalších 15 dní,“ dodal náměstek. Zdravotník, u kterého se později nemoc objevila, měl službu 13., 14. a 15. dubna.

Omezení platí pro lůžkovou část, tedy pro 18 lůžek. Naopak ambulantní část zůstane zachovaná, a jak uvedl ministr, opatření se nijak nedotkne pacientů s traumatem či polytraumatem, které bude nemocnice dále přijímat. „Myslím, že jsme schopni situaci zvládnout, není ohrožena péče o pacienty,“ řekl Vojtěch.

V Česku je nyní již 88 případů nakažení spalničkami, z toho 59 připadá na Prahu. Zhruba ve čtvrtině případů přišla nemoc z Ukrajiny. Na šíření viru má vliv i snížení proočkovanosti v populaci.