V Brně opravují důležité silnice, záchranářům se protahuje cesta k pacientům

Rozsáhlé práce na silnicích a s tím spojené uzavírky komplikují v Brně zásahy záchranářů.  Prodlužuje se doba dojezdu k pacientovi i jeho odvoz do zdravotnického zařízení. Zdržení jsou převážně v minutách, někdy ale vůz zůstane stát v koloně a nemůže se vůbec pohybovat. V Brně se aktuálně pracuje na dálnicích D1, D2, ale i v ulici Dornych, Svatopetrská nebo Koliště.

Záchranná služba projíždí rekonstruovaným úsekem D1
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Na celé jižní Moravě má záchranka denně kolem tří set výjezdů. Ačkoliv uzavírky záchranáři dopředu znají, jejich množství jim cestu za pacienty prodlužuje. „Ucpané jsou pochopitelně i boční uličky, takže ve špičkách mnohdy nejsme schopni projet. Přitom každá sekunda se počítá a každé zdržení může mít vliv na zdraví pacientů,“ uvedla mluvčí ZZS Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Někdy zůstane sanitka v koloně úplně stát. „Řidiči ostatních aut se snaží našim vozům pomoct, ale mnohdy prostě nemají kam uhnout,“ dodala Bothová s tím, že poradit si musí v každé situaci kvůli dodržení dojezdové doby určené na dvacet minut. Jen ve výjimečných případech lze vyslat jinou posádku.

Problémy kvůli uzavírkám mají i hasiči. „Nastávají hlavně na dálnicích. Někdy se nelze na místo dostat a musíme vyslat jinou posádku z opačného směru, aby zastavila u nehody v protisměru,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Brno je v sevření silničních oprav

Uzavírky v Brně jsou teď na páteřních dopravních komunikacích, hlavně na jihu města. Na příjezdu po dálnici D2 se opravuje úsek mezi obchodními centry Olympia a Avion, komplikace vznikají i kvůli přeložení tramvajové trati z Dornychu na Plotní. 

Opravuje se také úsek dálnice D1 na Prahu i ve směru na Vyškov. V centru města je pak zúžený průjezd Kolištěm nebo uzavřená křižovatka ulic Vranovská a Jugoslávská. Od začátku května se na rok zneprůjezdní ulice Údolní.

Mapa významných uzavírek v roce 2018
Zdroj: ČT24