Začíná sezona klíšťat: Brněnští vědci mají 3D model viru encefalitidy. Může pomoci s novým lékem

3 minuty
Klíšťata začínají opět trápit milovníky přírody
Zdroj: ČT24

Klíšťata už jsou v těchto dnech znovu aktivní, vyhovují jim totiž i teploty jen těsně nad nulou. Nejvíc jich je v okolí rušných lesních cest. Proto je teď vhodná doba pro nákup ochranných přípravků pro domácí mazlíčky nebo na očkování proti klíšťové encefalitidě. Proočkovanost se ale v České republice i přes hrozbu nakažení pohybuje jen okolo pětadvaceti procent.

Už v polovině března začíná sezona klíšťat. Alena Žákovská z Masarykovy univerzity je počítá takzvaným vlajkováním přes bílou tkaninu každý rok. „Mají takové háčky, zoubky na svých končetinách, takže se velice lehce přichytí,“ přiblížila pedagožka Přírodovědecké fakulty, která za půl hodiny v lese našla se studenty pouze čtyři menší klíšťata.

Může za to relativně dlouhá a chladná zima, ani ta však populaci klíšťat nijak výrazněji neovlivní. Už nyní si tak hledají vhodné hostitele, většinou zvířata. Ty může pomoci ochránit antiparazitární obojek nebo tablety.

Pro lidi zůstává nejvíce platné pouze očkování proti klíšťové encefalitidě, kterou v Česku onemocní ročně až sedm set lidí. „Pokud chcete být připravení na tuto sezonu, pak je nejvyšší čas. Ochrana nezačíná hned po aplikaci první dávkou, ale až zhruba čtrnáct dní po aplikaci té druhé,“ zdůraznila lékařka Zdravotního ústavu Anna Přívorová.

Vědci spočítali 3D strukturu viru

Na to, jakým způsobem protilátky v lidském těle ničí virus klíšťové encefalitidy, přišli vědci z brněnského CEITECU Masarykovy univerzity. Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem tohoto viru a poznání jeho struktury může vést až ke vzniku nového léku na tuto nemoc.

Vědci popsali jednotlivé částice viru i to, jak imunitní systém proti infekci bojuje. „Použili jsme metodu kryoelektronové mikroskopie, abychom vyfotili jednotlivé částice viru. Z dvojrozměrných obrázků jsme spočítali trojrozměrnou strukturu viru a také ukázali, jak se protilátky váží na jeho povrch,“ vysvětlil vedoucí výzkumné skupiny Pavel Plevka.

Objev je významný tím, že nepřátelský virus podrobně rozebral. „Chápeme na molekulární úrovni, jak s ním bojovat,“ řekl Plevka s tím, že případný aplikovaný výzkum je nyní na farmaceutických společnostech.

  • Virové  onemocnění napadající mozek a mozkové blány
  • Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty, hrozí ale i těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění, snížení intelektuálního výkonu.
  • Hlavní přenos se odehrává prostřednictvím infikovaných klíšťat. Relativně účinnou prevencí je očkování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
28. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...