Na jihu Moravy skončila po roce a půl epidemie žloutenky. Celkem se nakazilo 530 lidí

Po roce a půl skončila v Jihomoravském kraji epidemie žloutenky. Hygienici ji vyhlásili v létě 2016 a od té doby se takzvanou nemocí špinavých rukou nakazilo 530 lidí. Posledních padesát dnů se už ale neobjevil žádný nový případ, proto Krajská hygienická stanice epidemii odvolala.

Proti hepatitidě typu A je možné se očkovat
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Letos hygienici neevidují žádný případ spojený s epidemií,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Poslední nakažený se objevil v listopadu 2017.

Nejvíce lidí se nakazilo hned v prvním roce, kdy onemocnělo 449 lidí. Každý týden přibývalo až třicet nových případů, a to hlavně v Brně a okolí. Obvyklý roční počet případů žloutenky je přitom okolo dvaceti. Nákaza na jižní Moravě tak tehdy tvořila zhruba polovinu všech případů v republice.

Epidemie se nejdříve objevila hlavně mezi mladými lidmi a squattery, tedy těmi, kteří přebývají v opuštěných domech. Postupně onemocněli lidé ze všech věkových kategorií, nejvíce jich bylo mezi 25 až 44 lety. Nemoc zaznamenali také ve třech školách, v Líšni, Židenicích a Brně-severu.

Hygienici postupně provedli až u tří tisíc osob opatření k zamezení šíření nákazy. Zaměřili se na ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, a také na školy. Město nechalo naočkovat strážníky a sociální pracovníky, poskytlo možnost očkování i lidem bez přístřeší.

Náklady brněnského magistrátu kvůli epidemii žloutenky
Zdroj: ČT24

Stejný krok udělala i záchranná služba. Mimořádná hygienická opatření zavedl také brněnský dopravní podnik. Ve svých vozech stále využívá silnější dezinfekci, a to především na dveře, okna, madla a podlahy.

Virus se teď šíří na Ústecku

Se žloutenkou se aktuálně potýká Ústecký kraj. První případy se tam objevily loni v lednu. Od té doby hygienici zaznamenali více než čtyři stovky případů. Nejprve se nemoc objevila na základních školách a ve vyloučených lokalitách.

Hepatitidu typu A letos ve větší míře zaznamenali kromě krajského města také na Děčínsku nebo v Litoměřicích. Zatímco na začátku února se postup žloutenky v Ústeckém kraji zpomalil, v posledních dnech nemocní zase přibývají.

Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. Do těla totiž vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.