CHKO Moravský kras se rozšíří. Změny se dotknou zemědělců i místních obyvatel

Hranice chráněné krajinné oblasti Moravský kras se po víc než šedesáti letech změní. Od doby, kdy stát hranice tohoto území určil, speleologové zjistili, že jeskynní systémy se nacházejí na daleko větším území. V současnosti má 92 kilometrů čtverečních, měla by se ale rozrůst o dalších pět. Změní se v ní i takzvané ochranné zóny. To ale paradoxně na některých místech podmínky i uvolní.

Moravský kras sice svou rozlohou nepatří mezi největší chráněné krajinné oblasti u nás, je ale druhou nejstarší hned po Českém ráji. Do konce příštího roku by se plocha CHKO měla zvětšit o dalších  pět kilometrů čtverečních.

Přibydou zejména místa, kde se nacházejí takzvané závrty, tedy propadliny, pod kterými jsou pravděpodobně jeskyně. Většina z nich stále ještě čeká na prozkoumání.

Video Události v regionech (Brno)
video

Nová jeskyně Brumbálův dóm

Zdroj: ČT24

„Do chráněné krajinné oblasti se přidají místa, kde jsou vápence a krasové jevy, na které se třeba v roce 1956 zapomnělo, případně se tam nově objevily jeskyně,“ řekl zástupce správce CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Nově by do chráněné krajinné oblasti měly přibýt třeba Těsnohlídkovo údolí u Bílovic nad Svitavou a taky nedaleká zalesněná stráň mezi bývalým lomem Hády a řekou Svitavou.

Žlutě vyznačené nové hranice CHKO Moravský kras
Zdroj: ČT24

Zemědělci budou muset zatravnit pole

Zvětšení hranic se ale nelíbí některým zemědělcům, kteří budou mít svá pole nově uvnitř chráněné krajinné oblasti. Nebudou na nich moci nic pěstovat.

Lidé, kteří budou muset svá pole zatravnit, by sice měli od Ministerstva životního prostředí dostat kompenzaci, navrhované částky jsou ale pro některé z nich nedostatečné. „Dávají návrh přibližně 5 tisíc na hektar jako újmu po dobu pěti let, a pak dva tisíce korun, to si myslím, že je málo,“ řekl agronom Agris Jedovnice František Julínek.

Ve čtvrté zóně budou mírnější pravidla pro stavění

Plánovaný přesun části ochranných zón má přinést také vznik nové, čtvrté zóny. V současnosti jsou v Moravském krasu jen tři. Plánovaná čtvrtá má obyvatelům obcí, které leží uvnitř chráněné oblasti, ulehčit život.

Když chtěl Petr Svoboda vyměnit fasádu na svém domě v Ostrově u Macochy, jen povolení stavebního úřadu mu nestačilo. Protože jeho dům stojí v CHKO Moravský kras, musel získat stanovisko také od nich.

Záměr na vyhlášení zvláště chráněného území Moravský kras

„Když jsme vybírali barvu fasády, museli jsme žádat CHKO, jestli to nebude kazit jakoby ráz přírody,“ popsal Petr Svoboda. Kdyby fasádu řešil až koncem příštího roku, za správci Moravského krasu by už nemusel. Obec totiž bude nově zařazená do jiné ochranné zóny, kde platí mírnější podmínky.

Jednání o nových hranicích včetně odškodnění pro zemědělce každopádně ještě není u konce.

„Jsme na začátku celého procesu. Zveřejnili jsme záměr na nové vyhlášení CHKO, nyní dobíhá čas pro podávání námitek. Po jejich vypořádání návrh upravíme a připravíme jako nařízení vlády, které projde meziresortním připomínkovým řízením.“

Vyjádření Ministerstva životního prostředí

Podle odhadu by rozšířená CHKO Moravský kras mohla být vyhlášena k 1. 9. 2018. Na území České republiky je v současnosti 26 chráněných krajinných oblastí. Od vzniku samostatné České republiky byly vyhlášeny dvě zcela nové, Brdy a Český les. Rozloha se v minulosti upravovala už u čtyř CHKO, Moravský kras bude v pořadí pátá oblast.